نکات مهمی که قبل از خرید سبزی خرد کن باید بدانید

نکات مهمی که قبل از خرید سبزی خرد کن باید بدانید
راهنمای مطالعه

  در این مطلب برایتان از نکات قبل از خرید سبزی خرد کن برقی گفته‌ایم. منظور از سبزی خرد کن در اینجا، وسیله‌ای است که کمک می‌کند سبزی‌جات خورشت‌ و آش و سوپ را آسان و یکدست خرد کنیم. با «درجه» همراه شوید.

  خردکردن سبزیجات با چاقو برای اغلب ما کار آسانی نیست. وقت زیادی می‌گیرد و ممکن است حسابی دستمان را هم کثیف کند. یک سبزی خرد کن برقی کمک می‌کند وقتمان را برای کارهای مهم‌تری بگذاریم. در این مطلب برایتان از نکات قبل از خرید سبزی خرد کن برقی گفته‌ایم.

  چرا سبزی خرد کن بخریم؟

  در منزل بیشتر ما ایرانی‌ها، سبزی خردشده و سرخ‌شده در یخچال (آن‌هم در حجم زیاد!) موجود است. دلیلش این است که ما برای پختن انواع خورشت‌های خوشمزه ایرانی از جمله قرمه‌سبزی یا انواع آش به‌میزان زیادی سبزی نیاز داریم. البته خردکردن سبزی در حجم کم هم دردسرساز است، زیرا ما ایرانی‌ها عادت داریم سبزی را خیلی ریز خرد کنیم. خردکردن سبزی با کارد یا تخته‌وساطور، هم زمان زیادی می‌برد و احتمال بریده‌شدن انگشتان وجود دارد. از سوی دیگر نگه‌داشتن و فشار آوردن به چاقو تا مدتی که سبزی کاملا خرد شود، سبب می‌شود مفصل‌های انگشتانمان درد بگیرند. به‌همین‌دلیل خرید سبزی خرد کن می‌تواند کاری عاقلانه برای صرفه‌جویی در زمان و حفظ ایمنی خودتان باشد.

  اگر برای خرید سبزی خرد کن می‌روید، اول این نکات را بخوانید

  خرید سبزی خرد کن - نکات قبل از خرید

  قدرت موتور در سبزی خرد کن برقی چقدر باشد؟

  سبزی خرد کن با نیروی برق کار می‌کند. تمام عملیات مربوط به خرد‌کردن سبزی با چرخش سریع تیغه‌های گردان توسط موتور برقی انجام می‌شود، در نتیجه نیازی به دخالت دست نیست.

  به‌این‌ترتیب در خرید سبزی خرد کن مهم‌ترین گزینه مورد بررسی، قدرت موتور است. قدرت موتور رابطه مستقیمی با اندازه و ظرفیت دستگاه دارد. سبزی خرد کن کوچک‌تر قدرت موتور پایین‌تری دارد و برای حجم زیاد سبزی مناسب نیست. زیرا اگر بیش‌ازحد از آن کار بکشید، علاوه‌بر داغ‌شدن دستگاه طول عمر آن هم کاهش می‌یابد. معمولا دور موتور در بیشتر سبزی خرد کن‌های خانگی ۱۴۰۰ دور در دقیقه است.

  آیا فن موتور لازم است؟

  معمولا اگر به اندازه مناسب از سبزی خرد کن کار بکشید و بیش از اندازه ظرفیتش در آن سبزی قرار ندهید، موتور آن داغ نمی‌شود. بااین‌حال برخی مدل‌های سبزی خرد کن دارای فن در قسمت پایین دستگاه هستند که سبب خنک‌شدن دستگاه می‌شود.

  توان دستگاه چقدر باشد؟

  توان دستگاه‌های سبزی خرد کن خانگی در محدوده ۶۰ وات تا ۳۵۰ وات می‌تواند باشد اما برخی مدل‌ها توان تا ۲۲۰۰ وات هم دارند.

  ظرفیت دستگاه چقدر باشد؟

  به حجم سبزی خردشده‌ای که در هر نوبت نیاز دارید توجه کنید. اگر از آن دسته خانواده‌هایی هستید که برای مهمانی و تهیه خورشت یا آش پختن به خردکردن حجم زیادی سبزیجات نیاز دارید یک سبزی خرد کن با حجم ظرف کوچک برای نیازهای شما کافی نخواهد بود. اما اگر معمولا برای چند وعده کوچک و فقط برای تعداد کم سبزی خردشده نیاز دارید، مدل‌هایی را انتخاب کنید که کوچکتر باشند. به‌طورمعمول سبزی خرد کن‌های خانگی کوچک ۱ تا ۲ کیلوگرم و سبزی خرد کن‌های بزرگ ۳ تا ۴ کیلوگرم ظرفیت دارند.

  ابعاد دستگاه چقدر باشد؟

  در هنگام خرید سبزی خرد کن به فضای آشپزخانه‌تان هم توجه کنید. اگر فضای کابینت‌ها محدود است یا روی پیشخوان جا ندارید، بهتر است سبزی خرد کن کوچک‌تری بخرید. البته این به میزان حجم سبزی مورد نیاز شما هم بستگی دارد، اگر سبزی خرد بزرگ لازم دارید بهتر است به‌فکر فضای بیشتری برای آن باشید.

  ارتفاع سبزی خرد کن‌ها معمولا از ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است. عمق ظرف در محدوده ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر و پهنای دستگاه ممکن است از ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر هم باشد. البته سبزی خرد کن‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر از این مقدارها هم موجود است. اما با توجه به این اندازه‌های نسبی و فضایی که در اختیار دارید، می‌توانید برای انتخاب ابعاد آن تصمیم بگیرید.

  [related]8863[/related]

  جنس اجزای سبزی خرد کن چگونه باشد؟

  خرید سبزی خرد کن - جنس تیغه‌ها

  جنس بدنه و تیغه‌های سبزی خرد کن از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا بدنه سبزی خرد کن از فلز، استیل و حتی پلاستیک ساخته می‌شود که جنس استیل از همه مقاوم‌تر و بادوام‌تر است و شستشوی آن آسان است.

  دسته‌های سبزی خرد کن معمولا از پلاستیک یا مواد عایق دیگری ساخته می‌شوند.

  در سبزی خرد کن معمولا از جنس شیشه‌ای و نشکن است که به نظارت بر روند خردکردن سبزیجات کمک می‌کند. معمولا این درها بسیار سنگین هستند و در طرفین‌شان قفل هم دارند تا سبزی‌ها به بیرون پرتاب نشوند.

  جنس تیغه‌ها می‌تواند از فلز، فولاد، استیل و فولادضدزنگ باشد. بهتر است به‌دنبال مدلی باشید که جنس تیغه‌هایش از فولاد ضدزنگ باشند. تیغه‌های فولاد ضدزنگ در برابر زنگ‌زدگی، فرسایش و خوردگی که با گذشت زمان ایجاد می‌شود، بسیار مقاوم و بادوام هستند. تیغه‌هایی که از فولاد ضدزنگ باکیفیت و مرغوب ساخته شده‌اند، قوی و تیز هستند و سبزیجات را له نمی‌کنند. از آنجاکه این تیغه‌ها خورده نمی‌شوند، براده‌های ریز فلز را وارد سبزیجات نمی‌کنند.

  جنس پوشش دریچه خروجی دستگاه می‌تواند از طلق، استیل، پلاستیک یا مواد دیگری باشد که نوع استیل آن از همه بهتر و مقاوم‌تر است.

  لوازم جانبی داشته باشد؟

  از بین لوازم جانبی سبزی خرد کن، تقریبا همه مدل‌ها کاردک یا کفگیر هم‌زدن سبزی ۶ق۶۷۷دارند. اما بعضی دیگر دارای سنگ مخصوص تیزکردن تیغه‌ها، سوهان و یا اسفنج برای تمیزکردن دستگاه هم هستند.

  سروصدا و لرزش دستگاه چقدر باشد؟

  همه سبزی خرد کن‌ها سروصدا دارند، اما در مدل‌های با کیفیت این صدا چندان آزاردهنده نیست. معمولا لرزش خفیفی هم دارند، اما از جایشان تکان نمی‌خورند. اگر مدل باکیفیتی را خریداری کرده باشید، جای نگرانی نخواهید داشت. اما اگر مطمئن نیستید و نگرانید از بالای پیشخوان آشپزخانه بیفتد، مدلی را بخرید که دارای پایه ضدلغزش باشد.

  تمیزکردن دستگاه چگونه باشد؟

  اجزای بیشتر مدل‌های سبزی خرد کن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند. بااین‌حال برخی مدل‌ها هستند که می‌توان قطعات آنها را در ماشین ظرفشویی قرار داد. اگر نگران شستن و تمیزکردن درب سنگین یا تیغه‌های تیز دستگاه هستید، مدلی را بخرید که بدنه و تیغه‌هایش از فولاد ضدزنگ باشند. این اجزا را می‌توانید در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

  کاربری دستگاه چگونه باشد؟

  سبزی خرد کن معمولا کاربرد پیچیده‌ای ندارد و فقط با فشار یک دکمه کار می‌کند. اما نکته مهم باز و بسته‌کردن و خارج‌کردن تیغه‌های آن است. هنگام خرید حتما یک بار بیرون‌آوردن تیغه‌ها را امتحان کنید تا به آسانی انجام شود. اگر تیغه‌ها بسیار سخت از ظرف جدا شوند ممکن است دست‌تان را ببرد. بنابراین به این مورد خوب دقت کنید.

  محدوده قیمتی چقدر است؟

  محدوده قیمتی سبزی خرد کن‌ها متنوع است و می‌توانید با توجه به بودجه‌تان مدل مناسبی را پیدا کنید. قیمت سبزی خرد کن‌های موجود در بازار از حدود ۳۳۰ هزار تومان تا ۷۴۰ هزار تومان است که البته با توجه به اوضاع قیمت در بازار ایران، ممکن است قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تری را هم پیدا کنید.

  کدام برند را بخریم؟

  از برندهای معتبر سبزی خرد کن در بازار ایران می‌توان به سبزایران، آکا الکتریک، دلمونتی و دسینی اشاره کرد. [see_also]8488[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید