برای خرید شیرآلات بهداشتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید شیرآلات بهداشتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
راهنمای مطالعه

  فرقی نمی‌کند مشغول خانه‌سازی باشید یا درحال تعمیر و بازی منزل‌تان، شیرآلات منزل، یکی از آن ابزارآلاتی هستند که معمولا هرچندسال یک‌بار، نیاز به تعویض و تعمیر پیدا می‌کنند. با «درجه» در این نوشته همراه باشید تا با الفبای خرید شیرآلات بهداشتی منزل آشنا شوید.

  تعویض همه شیرآلات منزل، معمولا خرج قابل توجهی روی دست‌مان می‌گذارند. اما اگر یک بار، انتخاب درستی داشته‌باشیم، می‌توانیم عمر شیرآلات منزل‌‌مان را تا چند سال افزایش دهیم و از هزینه‌ها کم کنیم. با «درجه» در این نوشته همراه باشید تا با الفبای خرید شیرآلات بهداشتی منزل آشنا شوید.

  شیرآلات بهداشتی از چه موادی ساخته می‌شوند

  جنس شیرآلات

  مهم‌ترین چیزی که برای خرید شیرآلات بهداشتی باید به آن توجه کنید، جنس شیر است. شناسایی جنس و مواد بهتر در شیرآلات بازار، می‌تواند کمک بزرگی به خرید شیرهای بادوام‌تر کند. معمولا شیرآلات بازار، از دو دسته عمده مواد ساخته می‌شوند.

  آلیاژ برنج و سرب خشک. سعی کنید حتما قبل از خرید شیرآلات از نوع مواد ساخته شده در آن‌ها باخبر شوید و سعی کنید انتخاب‌تان از شیرآلاتی باشد که از آلیاژ برنج درست شده‌اند.

  سرب خشک دو مشکل بزرگ دارد. اول اینکه دوام کمتری نسبت به برنج دارد و زودتر دچار خردگی و شکستگی می‌شود و مشکل دوم این است که شیرآلاتی که از سرب ساخته می‌شوند، بعد از از بین رفتن روکش آن‌ها، برای سلامتی مضر خواهند بود. حتما می‌دانید که حتی مقدار کمی از سرب برای بدن مضر است و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای سلامتی خواهد شد.

  روکش شیرآلات

  اما شیرآلات جدا از مواد اصلی، روکش هم دارند. جنس روکش شیرها، می‌تواند از برنج، برنز، مس و استیل ضدخش باشد. از بین مواد استفاده‌شده در روکش شیرآلات، استیل ضدخش بیشترین استفاده را دارند و باقی مواد، بیشتر به صورت سفارشی استفاده می‌شوند.

  یعنی شما می‌توانید با سلیقه خودتان و هماهنگ با دکوراسیون منزل‌تان، از کالکشن‌های خاص شیرآلات که در آن‌ها از جنس‌های برنز، مس یا برنج استفاده شده انتخاب کنید یا در مواردی خاص شاید به تولیدکنندگان سفارش تولید شیرآلاتی با این مواد را بدهید.

  علاوه بر روکش شیرآلات، اتصالات، مغزی و کارتریج شیرها (مغزی داخل شیر که برای کنترل شدت جریان آب از آن استفاده می‌شود)  هم روکش‌های مخصوص به‌خود را دارند تا از خوردگی و فرسایش، در امان باشند. بهترین جنس برای کارتریج و سایر اتصالات شیر، انواع سرامیکی و استیل و برنج است. نوع پلاستیکی این مواد هم در بازار وجود دارد که دوام کمتری نسبت به سایر جنس‌ها دارد.

  آبکاری شیرآلات

  آبکاری شیرآلات هم یکی از نکاتی است که در دوام آن‌ها تاثیر مهم و تعیین‌کننده‌ای دارد و هنگام خرید شیرآلات باید به آن توجه کنید. پوشش‌های مختلف مس، برنز و... می‌توانند در آبکاری شیر مورد استفاده قرار بگیرند اما بهترین و معروف‌ترین نوع آبکاری شیرآلات، آبکاری PVD است که به آن‌ها خاصیت ضدفرسایش، ضد زنگ و خوردگی، آنتی‌باکتریال و سازگاری بالا با محیط‌های مختلف و در دماهای مختلف می‌دهد.

  چند دسته شیرآلات در بازار وجود دارد؟

  دسته‌بندی‌های متفاوتی از انواع شیرآلات در بازار وجود دارد. متداول‌ترین نوع آن، دسته‌بندی براساس طراحی و نحوه کارکرد است.

  انواع شیرآلات براساس طراحی

  شیرآلات تک دستگیرهخرید شیرآلات بهداشتی

  این دسته از شیرآلات تنها با یک اهرم تنظیم می‌شوند و به دلیل سهولت در استفاده به سرعت فراگیر شدند. امروزه این دسته از شیرآلات در اکثر خانه‌ها، در سرویس‌های بهداشتی، حمام و آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

  شیرآلات دو دستگیره

  شیرآلات دو دستگیرهدر شیرآلات دو دستگیره، دو اهرم یا فلکه تعبیه شده‌است که جریان آب یا دمای آن را تنظیم ‌می‌کند. شیرآلات دو دستگیره در گذشته عمومیت بیشتری داشتند و حالا جای خود را با شیرآلات تک دستگیره عوض کرده‌اند.

  شیرآلات سنسوردار

  شیرآلات سنسوردارحتما تابحال از شیرآلات چشمی دارای سنسور استفاده کرده‌اید. این دسته از شیرآلات بدون هیچ دستگیره و اهرمی و فقط با تکان دست جلوی چشمی شیر، کار می‌کنند. مزیت این دسته از شیرآلات بهداشتی بودن آن‌هاست و شما برای استفاده از آن هیچ نیازی به دخالت دست ندارید.

  ابتدا این نوع شیرآلات در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما به خاطر مصرف کمتر آب و قطع شدن اتوماتیک آب در شیرآلات سنسوردار، این مدل برای استفاده در منازل هم طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است. به نظر می‌رسد خرید شیرآلات سنسوردار می‌تواند گزینه‌ مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد.

  شیرآلات هوشمند

  شیرآلات هوشمند، با استفاده از صفحه‌ای کوچک به‌راحتی دما و میزان آب خروجی از شیر را تنظیم می‌کنند و شما با وارد کردن مقادیر موردنظرتان، به دمای دلخواه آب می‌رسید.

  انواع شیرآلات براساس کارکرد

  شیرآلات دوفلکه‌ای

  شیرآلات دوفلکه‌ایرایج‌ترین و قدیمی‌ترین انواع شیرآلات، شیرهای دوفلکه‌ای هستند. دو دستگیره اطراف شیر که از آن‌ها برای تنظیم آب گرم و سرد استفاده می‌شود، بارزترین ویژگی شیرآلات دوفلکه‌ای است. نصب این نوع شیرآلات سخت‌تر از سایرین است و باوجود متداول بودن استفاده از آن‌ها در سال‌های گذشته، این روزها کمتر کسی از آن‌ها استفاده می‌کند.

  البته مدل‌های کلاسیک و آنتیک شیرآلات دوفلکه‌ای در بازار وجود دارند که باتوجه به نوع دکوراسیون آشپزخانه یا سرویس بهداشتی‌ شما، می‌توانند نصب و استفاده شوند. این مدل‌های کلاسیک زیبایی منحصربه‌فردی هم دارند و با دکوراسیون کلاسیک آشپزخانه‌تان به زیبایی هرچه‌تمام‌تر هماهنگ می‌شوند.

  شیرآلات تک اهرمی

  شیرآلات تک اهرمی که امروزه بیشترین مشتری را در سرتاسر بازار دارند، با حرکت اهرمی که در قسمت بالایی یا پایینی شیر تعبیه شده‌ است، میزان آب خروجی شیر یا دمای آن را تنظیم می‌کنند.

  شیرآلات هندزفری

  شیرآلات هندزفریانواع شیرآلات هوشمند، پدالی و سنسوردار، در دسته شیرآلات هندزفری قرار می‌گیرند. دلیل نام‌گذاری آن‌ها هم دخالت نداشتن دست در جریان پیدا کردن آب است. به ‌خاطر خاصیت بهداشتی این شیرآلات، بیشترین مورد استفاده از آن‌ها در اماکن عمومی و مذهبی، بیمارستان‌ها و فرودگاه‌هاست.

  شیرآلات می‌توانند بر اساس طراحی‌شان، به صورت متصل به سینک، روی کانتر و روی دیوار نصب شوند. انتخاب نحوه نصب هرکدام از این انواع، براساس ظرفیت منزل شما و موارد مصرف شما انجام می‌شود و هیچ کدام برتری ذاتی خاصی نسبت به هم ندارند.  مثلا اگر زیاد شیرآلات خود را تعویض می‌کنید، بهتر است از نوع متصل به سینک استفاده نکنید.

  چرا که شیرآلات بر اساس نوع و طراحی‌شان، ممکن است یک، دو یا حتی چهار حفره در سینک ظرفشویی ایجاد کنند که درصورت تعویض، ممکن است جای آن منظره ناخوشایندی ایجاد کند؛ یا برعکس، ممکن است سینک شما حفره‌های مورد نیاز شیر جدید را نداشته باشد و دراینصورت نصب آن پردردسر خواهد بود.

  شما  در انتخاب شیرآلات گزینه‌هایی از رنگ‌های فلزاتی مثل کروم، نیکل، نیکل براق، برنز و استیل، پیش‌رو دارید که هماهنگ با دکوراسیون و سبک طراحی منزل‌تان و مطابق با سلیقه خودتان، آن را انتخاب می‌کنید.

  برای خرید شیرآلات سراغ کدام برند برویم؟

  توجه کنید که معمولا جنس‌های شیرآلات بازار، کیفیت قابل قبولی دارند اما به شرط اینکه از برندهای معتبر و دارای گارانتی خریداری شوند. خوشبختانه برندهای ایرانی بسیار خوبی از شیرآلات بهداشتی منزل در بازار وجود دارند که می‌توانید با اطمینان از کیفیت آن‌ها، محصولاتشان را خریداری کنید. محصولات برندهای KWC، قهرمان، اخوان، راسان، داتیس و شودر برای خرید شیرآلات پیشنهاد می‌شوند . شما می‌توانید با خیال راحت، شیرآلات موردنظرتان را از برندهای ایرانی فعال در این زمینه خریداری کنید و قیمتی به مراتب کمتر از قیمت‌های خارجی بپردازید.  

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید