نکات خرید برنج ایرانی؛ مرغوب‌ترین و خوش‌پخت‌ترین‌ها کدامند؟

نکات خرید برنج ایرانی؛ مرغوب‌ترین و خوش‌پخت‌ترین‌ها کدامند؟
راهنمای مطالعه

  سفره ایرانی بدون برنج مثل جشن تولد بی‌کیک است.قبول دارید؟ بخش مهمی از سفره‌های ما را برنج تشکیل می‌دهد. درست است که باید کمی الگوهای تغذیه‌ای‌مان را تغییر بدهیم و از حجم این خوراکی خوشبویِ خوشمزه کم کنیم تا هم چربی‌های دور شکم را زودتر آب کنیم و هم سالم‌تر بمانیم اما هنوز هم به عنوان منبع مهمی از تأمین انرژی و ویتامین‌های مفید باید به خرید برنج ایرانی توجه کنیم. برای خرید بهترین برنج هم لازم است تا انواعش را بشناسیم. در این مقاله از انواع برنج ایرانی و مدل‌هایش برایتان گفته‌ شده است.

  خرید برنج ایرانی

  دسته‌بندی‌های مختلفی برای برنج وجود دارد. اما در یک طبقه‌بندی کلی، برنج را به دو دسته برنج ایرانی و خارجی تقسیم می‌کنیم و بعد هم می‌خواهیم از انواع برنج ایرانی برایتان بگوییم.

  شما چند نوع برنج ایرانی می‌شناسید؟ اصلا به تفاوت میان برنج‌های مختلف واقف هستید؟ عطر و کیفیت هر نوع از برنج با دیگری کاملا متفاوت است و برای خرید برنج ایرانی باید حداقل بتوانید انواع را از هم تفکیک کنید. دسته‌بندی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید به سراغ خرید برنج ایرانی بروید.

  با انواع برنج ایرانی آشنا شوید

  ۱. برنج طارم

  خرید برنج ایرانی

  اگر تا به حال تجربهٔ خرید برنج ایرانی را داشته باشید حتما در بازار با نام برنج طارم برخورد کرده‌اید. خب! کاملا طبیعی است. چون طارم از آن انواع معروف برنج شمال است که هم گیلانی‌ها و هم گلستانی‌ها و مازندرانی‌ها به کاشتش مشغولند و خودش انواع و اقسام مختلفی دارد. این برنج خوش‌عطر که کیفیتش بعد از پخت تا چندین ساعت حفظ می‌شود فقط سر سفره یا بهتر است بگوییم داخل سفرهٔ ایرانی‌ها نمی‌نشیند. طارم از برنج‌های صادراتی ایران است و پایش به آن سوی مرزها هم باز شده است.

  اگر بخواهیم معروف‌ترین انواع برنج طارم را نام ببریم تا در خرید برنج ایرانی به شما کمک بیشتری کرده باشیم باید به این موارد اشاره کنیم:

  برنج طارم دیلمانی

  دقت کرده‌اید که یکی از استانداردهای آشپزی خوب در ایران، قد‌کشیدن برنج است. اگر بتوانید برای مهمانی در پیش رویی که دارید، برنجی درست کنید که قد می‌کشد و توی دیس غذا می‌رقصد از ۱۰ امتیاز بخش برنج‌ها، حتما ۹ امتیاز را از آن خود خواهید کرد. برنج طارم دیلمانی از آن برنج‌هایی است که قد می‌کشد، حسابی هم قد می‌کشد.

  قبل از پخت و هنگام خرید برنج ایرانی طارم دیلمانی با کیسه‌ای طرف هستید که پر از دانه‌های برنج با قد و قوارهٔ حدود ۸ میلی‌متر است اما بعد از پختن آنها، طول هر کدام به ۹ میلی‌متر و خُرده‌ای هم خواهد رسید. عطر برنج طارم هم زیاد است و کیفیت بسیار خوبی دارد. اهالی غرب مازندران بیشتر به سمت کاشت برنج طارم دیلمانی می‌روند و در واقع، این سمت از شمال برای پرورش دیلمانی مناسب‌تر است.

  برنج سنگ طارم

  برنج سنگ طارم هم یکی دیگر از بچه‌های خانواده بزرگ طارم است که کیفیت پخت زیادی دارد و از آن برنج‌هایی است که عطرش تا سر کوچه‌تان هم می‌پیچد. خوشمزگی و بوی خوش سنگ طارم  آن را در شمار بهترین‌ها برای خرید برنج ایرانی قرار می‌دهد.

  خرید برنج ایرانی

  برنج موسی طارم باید در قسمت عقب کلاس درس، یعنی حوالی نیمکت‌های ردیف آخر بنشیند. چرا؟ به دلیل اینکه وقتی آن را می‌پزید، قدش از حدود ۸ میلی‌متر به حدود ۱۳ میلی‌متر می‌رسد. این برنج هم از خوب‌های خانواده طارم است و علاوه بر قد بلند، بوی خوب و طعم خوشایندی دارد.

  برنج طارم رشتی

  باور کنید که یکی از دلایل شهرت آشپزی گیلانی‌های عزیز همین برنج طارم رشتی است. وقتی آن را در قابلمه دم می‌کنید و عطرش در فضا می‌پیچد، حتی اگر هیچ چیز دیگری برای سِرو کردن کنار برنج آماده نکرده باشید، حس‌وحال رستوران‌های معروفِ چندستاره را به وجود خواهید آورد.

  برنج طارم رشتی طعم و بوی خیلی خوبی دارد و اگر به فکر خرید برنج ایرانی هستید حتما روی آن حساب کنید. یکی از ویژگی‌های مهم آن، قلمی بودن و ترکیب قشنگش است که داخل دیس غذا زیبا و مجلسی می‌شود.

  انواع دیگری از برنج طارم هم وجود دارد که شناخت‌شان خالی از لطف نخواهد بود:

  • برنج اهلمی طارم؛
  • برنج طارم امیری؛
  • برنج طارم سنگ‌جو؛
  • و... .

  مشاهده پرفروش‌ترین برنج‌های ایرانی

  ۲. برنج هاشمی

  خرید برنج ایرانی

  حتما می‌پرسید چرا هاشمی؟ آقای یوسف هاشمی از آن کشاورزهایی است که در سال‌های دههٔ شصت یا به طور دقیق‌تر سال ۱۳۶۴، نوعی از برنج را کشف و کِشت کرد که با نام خودش هم معروف شد و به تولید انبوه رسید.

  خرید برنج ایرانی از نوع هاشمی به همهٔ برنج‌دوستان توصیه می‌شود. چون هم در هنگام پخت، نسبتا خوب قد می‌کشد و هم به خاطر ساختاری که دارد و ساقهٔ باریکش، امکان وجود کرم ساقه‌خوار دور و برش کم می‌شود. برنجی که کرم و آفت کمتری داشته باشد، سم کمتری هم نیاز دارد. وجود سم کمتر هم یعنی برنج سالم‌تر رشد کرده است. چه چیزی از این بهتر؟

  برنج هاشمی هم انواعی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

  برنج نیم‌دانه

  برنج نیم‌دانه از آن برنج‌هایی نیست که بعد از طبخ حسابی قد می‌کشند و بلند می‌شوند. به همین خاطر شاید برای خرید برنج ایرانی برای مهمانی‌ها و درست‌کردن غذاهای رسمی زیاد مناسب نباشد. اما اگر می‌خواهید غذاهایی مانند انواع پلوهای دَمی (استانبولی، دم‌پختک و...)، شیربرنج یا ته‌چین درست کنید حتما می‌توانید از برنج نیم‌دانه استفاده کنید. ضمن اینکه باید بدانید، قیمت برنج نیم‌دانه هاشمی هم زیاد بالا نیست.

  برنج شکسته

  برنج شکسته هم نوع دیگری از برنج هاشمی است که از الک‌کردن دانه‌های کامل برنج به دست می‌آید. برنج شکسته هم کیفیت خوبی دارد و قیمتش هم مناسب است. به طور کلی، برنج هاشمی و انواعش طعم خوبی دارند و از کیفیت مناسبی برخوردارند و نقطه تمایزشان این است که قیمتشان مقرون‌به‌صرفه‌ است.

  ۳. برنج صدری

  خرید برنج ایرانی

  برنج صدری از برنج‌هایی است که بیشتر در گیلان زیبا کشت می‌شود. صدری خیلی خاصیت دارد و بوی خوشش سریع در حوالی قابلمه می‌پیچد. اگر یک مشت برنج صدری را از کیسه بردارید و میان دست‌هایتان بمالید، چربی آن را حس خواهید کرد و بوی خوشش به مشامتان خواهد رسید. صدری رنگ روشنی دارد؛ چیزی در مایه‌های سفید مایل به کرم.

  برای استفاده در مهمانی‌ها هم می‌توان روی این برنج حساب کرد چون حسابی قد می‌کشد و توی دیس دیدنی می‌شود. انواع مختلفی از این برنج وجود دارد:

  برنج صدری دُم‌سیاه درجه یک

  صدری دم‌سیاه از آن برنج‌های اعلایی است که هم بوی خوبی می‌دهند و هم قد می‌کشند و هم خوشمزه هستند و در یک‌کلام، هر چه خوبان دارند، این دوست عزیز یک‌جا دارد. در هنگام خرید برنج ایرانی به فکر خرید صدری دم‌سیاه باشید.

  برنج صدری دودی

  برنج صدری دم‌سیاه را می‌توان به شکل دودی هم تولید کرد. این فرایند کمی قیمت برنج را بالا می‌برد و البته طعم و عطر خوبی به برنج می‌دهد. از میان برنج‌های صدری، فقط نوع دم‌سیاه را می‌توان دودی کرد. البته یادتان باشد که همه از این نوع برنج (یعنی دودی) خوششان نمی‌آید.

  برنج صدری حسن سرایی

  صدری حسن سرایی یا ممتاز هم یکی دیگر از انواع برنج صدری است. این برنج هم خوب قد می‌کشد ولی نسبت به دم‌سیاه و دودی ارزان‌تر است و کیفیتش هم در رتبه پایین‌تری قرار می‌گیرد.

  برنج صدری دم‌زرد

  برنج صدری دم‌زرد هم نوع دیگری از صدری‌هاست که کشیده و قدبلند است اما بو و عطرش به اندازه صدری دم‌سیاه، شما را مست و مدهوش نمی‌کند. قیمت آن هم ارزان‌تر از دم‌سیاه است و طعمش شباهت زیادی به نوع صدری حسن سرایی دارد.

  ۴. برنج علی کاظمی

  خرید برنج ایرانی

  علی کاظمی هم مانند یوسف هاشمی از کشاورزان شمالی خبره است که برنجی کشف و کشت می‌کند که این‌روزها از بهترین‌های برنج ایرانی است. برنج علی کاظمی در فومن کشف و کشت شد و بیشتر در گیلان به عمل می‌آید.

  از نظر طعم و عطر هم این برنج از بهترین‌هاست و کیفیت خوبش باعث می‌شود که در هنگام پخت، عطر برنج در تمام اتاق‌هایتان بپیچد و حتی تا سر کوچه هم احساس شود. برنج علی کاظمی و طارم از صدرنشین‌های جدول برنج‌های باکیفیت ایرانی هستند. پس در خرید برنج ایرانی به فکر کاظمی و طارم باشید.

  ۵. برنج شیرودی

  شیرودی هم برنج خوبی است اما نه به اندازه برنج‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم. رنگ و طعم برنج شیرودی مطلوب و قیمتش هم نسبت به موارد بالا به‌صرفه‌تر است. اگر برنج‌ها را به سه‌ دستهٔ بالارده، میان‌رده و پایین‌رده تقسیم‌بندی کنیم. شیرودی در میانِ میان‌رده‌ها جایی برای خود پیدا می‌کند. از نظر قدکشیدن هم برنج شیرودی وضعیت خوبی دارد و هنگام پختن بلند می‌شود و شکل خوبی پیدا می‌کند.

  ۶. برنج قهوه‌ای گلستان

  خرید برنج ایرانی

  تا به حال، برنج قهوه‌ای خورده‌اید؟ برنج قهوه‌ای خاصیت زیادی دارد. این نوع از برنج یک لایه بیشتر از برنج‌های عادی روی خود دارد و سرشار از مواد معدنی مفید و ویتامین‌های مختلف است. برای پختن آن باید زمانی بیشتر از زمان لازم برای پخت برنج سفید صرف کنید. این برنج، بیشتر در گلستان می‌روید. این برنج گلستانی که رنگش هم قهوه‌ای است به شما کمک می‌کند تا رژیم غذایی سالمی داشته باشید. دیگر انتخاب با شماست!

  ۷. برنج لنجان اصفهان

  اصفهانی‌ها هم در تولید برنج ایرانی نقش دارند. اما اگر کمتر نام برنج این استان به گوشتان خورده است، شاید به این خاطر است که تولید برنج اصفهان در شهر لنجان، آن‌قدری نیست که به شهرهای دیگر و استان‌های مختلف هم ارسال و توزیع شود. با این حال، لنجان برنج خوش‌عطری تولید می‌کند که شاید با برنج‌های درجه یک شمالی رقابت نکند اما طعم و کیفیت قابل‌قبولی دارد.

  در آخر

  شما بگویید از کدام برنج ایرانی استفاده کرده‌اید و چه پیشنهادی برای دیگران دارید. ممنون می‌شویم  نظرات ارزشمندتان را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. مشاهده پرفروش‌ترین برنج‌های ایرانی [see_also]985[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید