مایکروویو یا سولاردام؟ کدامیک را بخریم؟

مایکروویو یا سولاردام؟ کدامیک را بخریم؟
راهنمای مطالعه

  مایکروویو یا سولاردام ؟ نظر شما چیست؟ قصد خرید دارید و دچار تردید شده‌اید؟ تردید در خرید؟ «درجه» اینجاست تا اجازه ندهد هنگام خریدکردن دودِل شوید یا نگران این باشید که اطلاعات کافی برای تجزیه‌وتحلیل کالاهای مختلف ندارید. در این مقاله به شما درباره مایکروویو، سولاردام و تفاوت‌های این دو می‌گوییم.

  مایکروویو چطور عمل می‌کند؟

  مایکروویو یا سولاردام

  با وجود آن، مدت زمان اندکی برای آماده‌سازی غذاهای مختلف با آن لازم است و این برای زندگی‌های امروزی واقعا ایدئال می‌شود. اما مکانیزم و عملکرد مایکروویو دقیقا چگونه است؟ خرید آن برای کسی که فِر دارد هم مفید خواهد بود؟ از میان هم‌تایانش در بازار، بهترین گزینه است؟ مثلا با وجود سولاردام در بازار، این پرسش اساسی شکل می‌گیرد که مایکروویو یا سولاردام ؟

  واقعیت این است که از ارزان ترین تا بهترین مایکروویو به کمک اشعه به پخت غذاهای مختلف کمک می‌کند. این یعنی، سرعت تهیه غذا با آن بسیار کمتر از غذادرست‌کردن با گازهای معمولی است. دستورالعمل‌ها و مدت‌زمانی که برای پخت مواد مختلف از سوی این وسیله پیشنهاد می‌شود هم کار پخت‌وپز را برای کسانی که سررشتهٔ زیادی از آشپزی ندارند، راحت می‌کند.

  مشاهده پرفروش‌ترین مدل‌های مایکروویو

  عملکرد مایکروویو

  اگر قرار باشد در دوراهی مایکروویو یا سولاردام به تصمیمی درست برسیم باید بدانیم که هریک چطور عمل می‌کنند. مایکروویوها دارای ابزاری هستند به نام مگنترون. مگنترون می‌تواند امواجی تولید کند که این امواج بعد از خوردن و تماس با دیوارهٔ فلزیِ محفظهٔ دستگاه، به مادهٔ غذایی موجود در مایکروویو می‌رسند. این امواج که بسامد بالایی دارند باعث می‌شوند تا مولکول‌های آب داخل مواد غذایی، شروع به حرکت و جنبش کنند.

  میلیون‌ها بار جنبش مولکول‌های آب در ثانیه همان و پختن زودهنگام غذا هم همان. این جنبش و حرکت باعث می‌شود تا مولکول‌های آب موجود در مادهٔ غذایی، حرکت و جنبش را به مولکول‌های دیگر ماده هم منتقل کنند و نتیجهٔ کار چیزی نیست جز برخورد مولکول‌های غذا با هم و ایجاد اصطکاکی که دما را بالا می‌برد. این دمای بالا هم به پخت سریع‌تر کمک می‌کند و به شما غذاهایی خوشمزه تحویل می‌دهد.

  سولاردام چیست و چطور عمل می‌کند؟

  مایکروویو یا سولاردام

  بگذارید از عملکرد سولاردام هم برایتان بگوییم تا بعد بتوانید راحت‌تر و دقیق‌تر تصمیم‌ بگیرید که کدام را جواب و کدام را انتخاب کنید! سولاردام هم عملکردی مشابه با مایکروویو دارد ولی با این تفاوت که المنت‌های نوری (element) هم در آن گذاشته می‌شود. این المنت‌ها به چه دردی می‌خورند؟ در قسمت بالایی این وسیله، یعنی بالای محفظه پخت، هیتری زغالی وجود دارد که همان المنت نوری دستگاه است.

  داخل این هیتر، رشته‌های زغال قرار دارد و امواجی تولید می‌کند که حرارت زیادی دارند و می‌توانند در مواد غذایی تا عمق زیادی نفوذ کنند. فقط در قسمت بالایی محفظهٔ پخت غذا نیست که سولاردام، امکاناتی اضافه بر مایکروویو دارد بلکه در کف وسیله هم سیستمی موسوم به مِگاهیتر (mega-heater) وجود دارد که شامل چند نوع هیتر هالوژنی و سرامیکی است.

  این هیترها هم از سمت پایین دستگاه، گرما و حرارت را به مادهٔ غذایی منتقل می‌کنند. با این اوصاف شاید بتوان گفت که سولاردام نسخهٔ مجهزتری از مایکروویو است. اما هنوز زود است که در دوراهی مایکروویو یا سولاردام به انتخابی قطعی برسیم. پس هنوز با ما همراه باشید.

  مشاهده محبوب‌ترین مدل‌های سولاردام

  مایکروویو یا سولاردام ؛ تفاوت‌ها در چیست؟

  مایکروویو یا سولاردام

  خب! همان‌طور که گفته شد، سولاردام دارای سیستمی است که گرما و حرارت را از دو سمت بالا و پایین دستگاه به مواد غذایی منتقل می‌کند و علاوه بر مایکروویو که کار پختن غذا را  با امواج انجام می‌دهد، امواج در کنار گرمایش هیترها و المنت نوری به پخته‌شدن تند و سریع مواد کمک می‌کنند. این امکانات سولاردام، سرعت پخت را از مایکروویو بیشتر می‌کند یعنی مثلا در عرض ۵ دقیقه، دمای مواد غذایی به بیش از ۳۰۰ سانتی‌گراد می‌رسد.

  پس اگر بخواهیم از روی شواهد و مدارک به نتیجه‌گیری دربارهٔ سرعت پخت غذا در این دو دستگاه برسیم، باید بگوییم که سرعت پخت مواد مختلف در سولاردام بیشتر از مایکروویو است. گفته می‌شود که سرعت پخت بالا به حفظ مواد مغذی موجود در غذا کمک می‌کند. این یعنی فعلا سولاردام با وجود سرعت بالاتر پخت غذا و کیفیت حرارتی که ارائه می‌دهد، دو-هیچ از مایکروویو جلوست.

  هیتری که در سولاردام تعبیه می‌شود، حرارت بسیار بالایی دارد و همین باعث می‌شود که گریل‌کردن موادی مانند مرغ یا پخت پیتزا هم در آن سریع‌تر و بهتر از پخت با مایکروویو باشد. یکی دیگر از تفاوت‌های میان این دو وسیله در شکل و ساختار محفظه‌شان است. محفظهٔ پخت در سولاردام برخلاف مایکروویو که چهارگوش است، حالتی گرد و استوانه‌ای دارد و این یعنی، امواج از جهات مختلف، بهتر می‌توانند در غذا نفوذ کنند.

  همهٔ اینها نشان می‌دهد که ظاهرا پاسخ پرسش مایکروویو یا سولاردام داده شد و باید از میان این دو سولاردام را انتخاب کنید. اما این تمام ماجرا نیست. چون برشماری این ویژگی‌ها بدون یادکردن و بررسی نظر کسانی که از این وسایل استفاده کرده‌اند اصلا و ابدا لطفی ندارد. کماکان با ما همراه باشید.

  خریداران مایکروویو و سولاردام کدام را بیشتر پسندیده‌اند؟

  مایکروویو یا سولاردام

  اگر به وبسایت‌هایی مانند نی‌نی‌سایت یا دیجی‌کالا سرک بکشید و در میان نظرات کسانی که بهترین مایکروویو و سولاردام را خریده و تجربهٔ کار با آنها را دارند، کمی جست‌وجو کنید به نتایجی دربارهٔ این دو دستگاه می‌رسید. این نتایج در تصمیم‌گیری به کمکتان می‌آیند.

  نکتهٔ مهمی که در میان صحبت‌های کاربران به چشم می‌خورد، این است که سولاردام به طور کلی از مایکروویو کاربردی‌تر است و ساختاری که دارد و از آن برایتان گفتیم، امکان پخت‌وپز سریع‌تر و باکیفیت‌تر مواد غذایی مختلف را فراهم می‌کند. اما اگر کسی در منزل، گازی خوب و مجهز به فِر داشته باشد، ظاهرا مایکروویو برایش کافی است و دیگر نیازی به خرید سولاردام ندارد.

  باید بدانید که قیمت سولاردام از مایکروویو بیشتر است و همین هم می‌تواند عاملی در تصمیم‌گیری‌تان باشد. پس مثلا اگر اجاق گازی مجهز دارید و می‌خواهید که در خرید وسیله‌ای دیگر (مایکروویو یا سولاردام ) هزینهٔ خیلی زیادی صرف نکنید، بهتر است به سراغ مایکروویو بروید چون هر چند که مایکروویوها هم ارزان نیستند اما نسبت به سولاردام‌ها قیمت کمتری دارند.

  در آخر

  با توجه به نکانی که گفتیم دیگر باید بتوانید یه تصمیم‌گیری و جمع‌بندی مناسبی دربارهٔ خرید مایکروویو یا سولاردام رسیده باشید. همان‌طور که گفته شد، سرعت پخت با سولاردام بیشتر از مایکروویو است و می‌تواند جای فِر را برایتان پُر کند. البته قیمت بالاتری از مایکروویو دارد و اگر فِری مجهز داشته باشید، شاید خرید مایکروویو برایتان کافی باشد. تصمیم با شماست. بنا به سلیقه و نیازتان باید دست به انتخابی بزنید که کیفیت و سرعت بیشتری به آشپزی‌‌تان می‌دهند.

  مشاهده جدیدترین مدل‌های سولاردام

  [see_also]560[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید