راهنمای مطالعه

  از وقتی که مسیریاب‌های جی‌پی‌اس خودرو تولید شده‌اند، رانندگی در جاده‌ها به‌مراتب آسان‌تر شده است. این سیستم‌های مسیریابی می‌توانند به‌راحتی مسیر حرکت را به رانندگان نشان داده و آنها را بدون دردسر به مقصد‌شان برسانند. اگر علاقه‌مند به خرید یکی از این مسیریاب‌ها هستید، مطالعه این مقاله از «درجه»، راهنمای خوبی برایتان خواهد بود.

  با وجود اینکه بسیاری از افراد برای مسیریابی از تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، ابزار مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو، انتخاب بسیار بهتری است. آنها در مقایسه با تلفن‌های هوشمند کارآیی بیشتری دارند و می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری در اختیارتان قرار دهند. همچنین بسیاری از مسیریاب‌های جی‌پی‌اس خودرو قابل حمل هستند و می‌توانید از آنها در هر خودرویی استفاده کنید.

  هنگام خرید مسیریاب ممکن است در تشخیص اینکه کدام یک از مسیریاب‌ها بهترین و مناسب نیازهای شماست با مشکل مواجه شوید. پیش از هر چیز باید تفاوت مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو را با ردیاب جی‌پی‌اس خودرو بدانید.

  تفاوت مسیریاب و ردیاب جی‌پی‌اس خودرو

  همه ما بارها در مورد مسیریاب‌ها و ردیاب‌های جی‌پی‌اس خودرو شنیده‌ایم. اما ممکن است تفاوت بین این دو نوع سیستم را به‌خوبی ندانیم. هنگام خرید مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو باید تفاوت بین آن و ردیاب را بدانید تا سیستم مناسب را انتخاب کنید:

  مسیریاب‌های جی‌پی‌اس خودرو برای پیدا کردن آدرس‌هایی است که راننده قصد رفتن به آن مکان‌ها را دارد و این وسیله جهت و مسیر حرکت به راننده را نشان می‌دهد. اطلاعات از ماهواره‌ها دریافت می‌شود و روی صفحه نمایش جی‌پی‌اس برای راننده به نمایش درمی‌آیند.

  از طرفی ردیاب‌های جی‌پی‌اس خودرو هم درست مانند مسیریاب‌ها، اطلاعات خود را از طریق ماهواره‌ها دریافت می‌کنند. اما به جای نشان دادن مسیر و جهت حرکت به راننده، این اطلاعات را به فردی نشان می‌دهد که ممکن است کیلومترها از خودروی خود دور باشد.

  در واقع ردیاب، مکان خودرو را به صاحب خودرو نشان می‌دهد. این سیستم زمانی که خودرو به سرقت می‌رود یا محل پارک آن فراموش شده است به راننده برای پیدا کردن آن بسیار کمک می‌کند.

  اطلاعات ردیاب خودرو با استفاده از سیم‌کارت‌های تعبیه‌شده در ردیاب جی‌پی‌اس و شبکه 2G یا 3G به شرکت‌های سرویس‌دهنده ابری و سپس به مالک خودرو منتقل می‌شود. در واقع سیم‌کارت‌ها نقش مودم ردیاب جی‌پی‌اس خودرو را بازی می‌کنند. به همین دلیل برای استفاده از این ردیاب‌ها باید هزینه‌ اشتراک ماهانه پرداخت شود. در حالی‌که استفاده از مسیریاب خودرو به اشتراک ماهانه نیازی ندارد.

  انواع مسیریاب خودرو را ببینید

  انواع سیستم‌های مسیریاب خودرو کدامند؟

   

  مسیریاب خودرو، انواع مسیریاب

  در بازار انواع متفاوتی از سیستم‌های مسیریاب خودرو - با قیمت‌های متنوع از ۵۰۰هزار تا حدود ۲میلیون تومان - وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  سیستم جی‌پی‌اس تعبیه شده در داشبورد

  یکسری از سیستم‌های مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو، همراه با خودرو به فروش می‌رسند. این سیستم‌ها هنگام تولید خودرو، درون داشبورد خودرو تعبیه شده‌اند و مزایای متعددی در مقایسه با سیستم‌های دیگر دارند.

  به دلیل اینکه این سیستم‌ها در خودرو تعبیه شده‌اند، نیازی نیست نگران امواج رادیویی یا گیرنده‌های علایم و دستورالعمل‌های جی‌پی‌اس باشید. بنابراین اگر به فکر خرید خودرو و تمام تجهیزات اضافی آن، مانند مسیریاب خودرو هستید، خودرویی بخرید که سیستم مسیریاب جی‌پی‌اس در داشبورد آن تعبیه شده باشد.

  اما عیب این سیستم این است که اگر خودروی دیگری داشته باشید، نمی‌توانید از مسیریاب آن برای خودروی دیگر استفاده کنید.

  اپلیکیشن‌های راهیابی تلفن هوشمند

  از وقتی که نقشه‌های گوگل به کاربران معرفی شد، بیشتر مردم از تلفن‌های هوشمند خود برای پیدا کردن مسیرشان استفاده می‌کنند. این روش بسیار راحت است زیرا امروزه تلفن‌های هوشمند به یکی از ابزارهای دائما در دسترس و بخشی از زندگی‌مان تبدیل شده‌اند. بدین ترتیب همیشه نقشه راه‌ها را در تلفن‌تان دارید و می‌توانید برای مسیریابی از آنها استفاده کنید.

  در واقع با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند گوگل‌مپ، ویز، مسیریاب سخنگو می‌توانید مسیر حرکت‌تان را بیابید.

  اما مشکل این روش استفاده از مسیریابی این است که نقشه‌خوانی با تلفن همراه، به سرعت از شارژ تلفن‌تان می‌کاهد و ممکن است در میانه پیدا کردن مسیرتان، شارژ تلفن هوشمندتان تمام شود و آن کاملا از کار بیفتد.

  همچنین گاهی اوقات هنگام نقشه‌خوانی و پیدا کردن مسیر با استفاده از تلفن همراه، ممکن است با شما تماس گرفته شود یا پیامکی به شماره‌تان ارسال شود و در کار خواندن نقشه اختلال به‌وجود آید. در ضمن جابه‌جایی حجم بالایی از اطلاعات با استفاده از تلفن همراه، هزینه‌هایتان را بسیار بالا می‌برد.

  مسیریاب‌های جی‌پی‌اس دستی

  این دستگاه‌های مسیریابی را می‌توانید در هر کدام از خودروهایتان استفاده کنید.  دستی است و از قبل هم تمام نقشه‌های مسیرهای مختلف به آن داده شده است و می‌توان از آن نقشه‌ها به صورت آنلاین یا آفلاین استفاده کرد. از این دستگاه‌ها استفاده دیگری هم می‌توان کرد. در واقع می‌توان از آن مانند یک پخش‌کننده موسیقی یا برنامه ویدیویی DVD استفاده کرد.

  البته برخی از این مسیریاب‌های جی‌پی‌اس نمی‌توانند ترافیک‌های در لحظه را گزارش کنند. هنگام خرید مسیریاب خودرو مطمئن باشید، سیستمی را بخرید که بیشترین کارایی را داشته باشد.

  نکات خرید مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو که باید بدانید

  مسیریاب خودرو، نکات خرید

  توجه به نکات زیر کمک می‌کند تا مسیریاب مناسبی برای خودرویتان تهیه کنید:

  نقشه‌ها بروزرسانی شوند

  اگر هنگام خرید به نقشه‌ دستگاه جی‌پی‌اس به‌خوبی توجه نکنید، هنگام رانندگی در مسیرهای اشتباه افتاده و گم می‌شوید. بنابراین باید مطمئن باشید که نقشه جی‌پی‌اس خودرو به‌روز باشد و در ضمن پس از خرید دستگاه، نقشه را همیشه به‌روز نگه دارید.

  برخی از دستگاه‌های جی‌پی‌اس خودرو به ابزارهای به‌روزرسانی نقشه مجهز هستند و این موضوع باعث می‌شود که شما هرگز دستورهای مسیریابی اشتباه از دستگاه دریافت نکنید.

  اطلاعات کاملی از مکان‌های مهم داشته باشند

  اگر هدف شما از خرید مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو، پیدا کردن مکان‌های تفریحی جذاب، رستوران‌‌ها، تئاتر و موزه‌هاست یا می‌خواهید بدون دردسر آدرس مکان‌های مورد نیاز خود مانند بیمارستان‌ها، پمپ‌ بنزین‌ها، هتل و دیگر تسهیلات را پیدا کنید، پس به‌ دنبال مسیریابی باشید که تمام این اطلاعات را در خود داشته باشد.

  زبان دستگاه جی‌پی‌اس را بلد باشید

  زبان انگلیسی یکی از رایج‌ترین زبان‌های گفتگو در دنیاست. اما این تنها زبانی نیست که مردم دنیا با آن تکلم می‌کنند. اگر سیستم مسیریاب جی‌پی‌اس شما نتواند، زبان‌ گفتگویتان را پشتیبانی کند، مناسب‌تان نخواهد بود. بنابراین هنگام خرید دستگاه مسیریاب خودرو، مطمئن باشید که زبان‌های متعددی از جمله، زبان مورد نظرتان را داشته باشد. بیشتر مسیریاب‌های خودرو به ۳۰ زبان زنده دنیا مجهز هستند.

  فضای کافی برای ذخیره اطلاعات داشته باشد

  فضای کافی برای ذخیره اطلاعات یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مسیریاب جی‌پی‌اس خودروست. اگر شما اهل گردش و رفتن به مکان‌های متعدد هستید، پس جی‌پی‌اس باید فضای کافی برای ذخیره اطلاعات مربوط به آن مناطق را داشته باشد. بنابراین هنگام خرید مسیریاب خودرو به این موضوع هم توجه کنید.

  بیشتر سیستم‌های مسیریاب، حدود ۲۵۶ مگابایت فضای ذخیره‌سازی دارند. اگرچه این مقدار فضا خوب و مناسب است، آن همیشه کافی نیست. بنابراین به دنبال برندهایی باشید که از کارت‌های حافظه، به‌ویژه کارت‌های حافظه با فضای زیاد ذخیره‌سازی، پشتیبانی می‌کنند.

  [related]23549[/related]

  اندازه صفحه نمایش مناسب باشد

  مسیریاب خودرو، صفحه نمایش

  اگر صفحه نمایش مسیریاب خودرویتان کوچک باشد، دیدن جهت‌یابی‌های روی آن برایتان سخت می‌شود. البته اگر این صفحه بیش از اندازه بزرگ باشد، ممکن است جای مناسبی برای آن در خودرو پیدا نکنید. بیشتر مسیریاب‌های خودرو دارای صفحه نمایش‌های ۳,۵ تا ۷ اینچی هستند. بهتر است هنگام خرید مسیریاب، نوعی را بخرید که با آن راحت باشید.

  قابل حمل بودن مهم است

  مسیریاب‌های فعلی خودرو معمولا بسیار نازک تولید می‌شوند و به همین علت می‌توانید آنها را به‌راحتی با خود حمل کنید. مسیریاب‌های جی‌پی‌اس ضخیم‌ و بزرگتر خودرو برای استفاده در خودرو بهتر هستند. اما اگر از نوع نازک و جمع‌وجورتر آن بخرید، می‌توانید هر وقت خواستید آن را در کیف دستی یا جیب لباس‌تان گذاشته و به پیاده‌روی بروید و در صورت نیاز از آن برای پیدا کردن مسیر حرکت‌تان استفاده کنید.

  مسیریاب‌های صوتی کاربردی‌ترند

  هنگام خرید مسیریاب خودرو بهتر است نوع صوتی آن را بخرید. البته خوشبختانه امروزه بیشتر مسیریاب‌های خودرو صوتی هستند و نوع غیرصوتی آن بسیار کمتر در بازار وجود دارد. اما یکی از مشکلات موجود، زبان مورد استفاده در آن است. هنگام خرید همانطور که پیش از این گفته شد، مسیریابی بخرید که به چندین زبان زنده دنیا، از جمله فارسی، مجهز باشد.

  همچنین می‌توانید هنگام استفاده از این مسیریاب‌ها، بدون اینکه ابزار را لمس کنید، یک واژه اصلی را با صدای بلند بگویید تا مسیریاب فعال شود. مثلا می‌توانید به آن نام یک رستوران را بگویید و از آن بخواهید مسیر رفتن به رستوران را به شما نشان دهد. البته پیش از این کار باید اطلاعات مربوط به آن رستوران در حافظه مسیریاب ذخیره شده باشد.

  کاربری آسان باشد

  استفاده از برخی از سیستم‌های مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو سخت است. حتی برخی از دستورالعمل‌های همراه این دستگاه، با خود دستگاه خریداری شده تطابق ندارد. اگر می‌خواهید با خیال راحت و بی‌دردسر از مسیریاب‌تان استفاده کنید، از همان ابتدا سیستم مسیریابی بخرید که استفاده از آن راحت باشد. می‌توانید با استفاده از تجربه خریداران سیستم‌های مسیریاب خودرو، با بهترین سیستم آشنا شوید.

  ویژگی‌هایی دیگر مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو

  از ویژگی‌های دیگر جی‌پی‌اس خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  مسیریاب خودرو، ویژگی‌های مسیریاب

  هشدار ترافیک خیابان‌ها

  برخی از مسیریاب‌های خودرو می‌توانند روی صفحه نمایش، جاده‌های پر از ترافیک مسیر راهتان را نشان بدهند. این مسیریاب‌ها معمولا از گیرنده‌های کمکی که برخی از آنها درون کابل‌های ۱۲ ولتی تعبیه شده‌اند، استفاده می‌کنند. آنها اطلاعات را از سیستم‌های داده رادیویی موج اف‌ام یا منابع دیگر مانند رادیو ماهواره‌ای دریافت می‌کنند و سپس به شکل علایم بصری روی صفحه نمایش مسیریاب به راننده نشان می‌دهند. بدین ترتیب می‌توانید قبل از رسیدن به ترافیک سنگین جاده، مسیر بهتری انتخاب کنید.

  امکانات بلوتوث و سازگاری با اپلیکیشن‌ها تلفن‌ همراه

  بعضی از مسیریاب‌های خودرو مجهز به اتصال بی‌سیم بلوتوثی هستند و شما می‌توانید با استفاده از مسیریاب‌های سازگار با تلفن همراه‌تان، به تلفن‌تان متصل شوید. این ویژگی در مکان‌هایی که استفاده از هندزفری برای تلفن هنگام رانندگی ضروری است، بسیار به‌کارتان می‌آید.

  همچنین یکسری اپلیکیشن تلفن همراه وجود دارد که می‌توانند اطلاعات مهم و ضروری را از طریق بلوتوث به مسیریاب منتقل کنند. بنابراین هنگام خرید مسیریاب مراقب باشید، دستگاهی بخرید که با بیشتر اپلیکیشن‌های تلفن همراه سازگاری داشته باشد.

  ویژگی‌ گرافیک سه بعدی

  برخی از مسیریاب‌های قابل حمل، پردازشگرهای پرسرعت دارند و می‌توانند اطلاعات بصری را بهتر از مسیریاب‌های دیگر منتقل کنند. گرافیک سه بعدی یکی از این ویژگی‌هاست که باعث می‌شود مسیریاب خودرو بتواند طرح تمام ساختمان‌ها و مناطق مهم را روی صفحه نمایش به نمایش بگذارد.

  این ویژگی به شما کمک می‌کند که محیط اطراف‌تان را بهتر شناسایی کرده و جهت مسیرتان را انتخاب کنید.

  شناسایی خطوط خیابان و تقاطع‌ها

  بسیاری از مسیریاب‌های جدید به راهنمایی‌های مربوط به خطوط خیابان‌ها و تقاطع‌ها مجهز هستند. در واقع با نشان دادن جهت خطوط خیابان‌ها و جزئیات تمام تقاطع‌های مسیرتان به شما در پیدا کردن راه کمک می‌کنند و مثلا پیش از رسیدن به تقاطع یا جاده‌ای که باید به طرف آن بپیچید، مسیریاب به شما هشدار می‌دهد.

  هشدار منطقه مدرسه و محدوده سرعت

  اگر متوجه علامت تغییر محدودیت سرعت و همینطور منطقه عبور دانش‌آموزان نشوید، ممکن است در حطر تصادف بیفتید، برخی از مسیریاب‌ها می‌توانند تمام هشدارهای لازم برای پیشگیری از این نوع خطرات را به شما بدهند.

  کلام آخر

  امیدواریم با توضیحات این مقاله بتوانید بهترین مسیریاب جی‌پی‌اس خودرو را بخرید و از کار کردن با آن راضی باشید. خوشحال می‌شویم از تجربه‌های خود در این زمینه با ما صحبت کنید.

  انواع مسیریاب خودرو را ببینید

  [see_also]23630[/see_also]

  منبع:
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید