فرق غذاساز و خرد کن چیست؟ کدام محصول کاربردی‌تری برای شماست؟

فرق غذاساز و خرد کن چیست؟ کدام محصول کاربردی‌تری برای شماست؟
راهنمای مطالعه

  غذاساز و خرد کن از جمله وسایل برقی آشپزخانه است که معمولا مردم کارایی آن‌ها را بایکدیگر اشتباه می‌گیرند. در این مطلب از درجه ابتدا به‌بررسی فرق غذاساز و خرد کن می‌پردازیم. سپس از نقاط قوت و ضعف هرکدام می‌گوییم و درآخر از کاربرد آن‌ها خواهیم گفت.

  بررسی غذاساز و کارکردهای آن در آشپزخانه

  برخی از مردم آن‌ها را دستیاری کارراه بینداز  و حتی مفیدترین کالای موجود در آشپزخانه می‌دانند و خرید آن را به‌ دیگران هم پیشنهاد می‌کنند. اما آنچه این‌ میان کمی خریداران را در انتخاب یک کالای مناسب دچار تردید و چالش کرده ‌است، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرق غذاساز و خرد کن به‌ لحاظ کارایی است. از این‌رو ابتدا به بررسی هرکدام از این دو محصول می‌پردازیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطالب بهترین غذاساز ،بهترین آبمیوه گیری و بهترین غذاساز فیلیپس اصل را مطالعه کنید.

  غذاساز؛ یک مخلوط‌ کن بسیار حرفه‌ای و پیشرفته است

  غذاساز مخلوط کن حرفه ای

  اولین نکته در فرق غذاساز و خرد کن درنظر گرفتن غذاساز به‌عنوان یک مخلوط‌کن کاملا حرفه‌ای و پیشرفته است. درواقع این وسیله به‌عنوان یک مخلوط‌کن حرفه‌ای شناخته می‌شود که از پس بسیاری از فعالیت‌های مربوط به آشپزی به‌راحتی برمی‌آید.

  جالب است بدانید، زمانی‌ که بخواهیم یک یا چند ماده غذایی را باکمک مخلوط‌کن ترکیب کنیم، اضافه‌کردن مقداری مایعات مانند آب یا آب میوه الزامی است. در این‌صورت مواد به‌خوبی با هم ترکیب شده و مایعی یکدست خواهیم داشت.

  این در حالی است که هنگام استفاده از غذاساز، دیگر نیازی به افزودن حتی قطره‌ای آب به مواد مورد نیاز نخواهد بود. درواقع نوع طراحی، صفحه و تیغه‌های این وسیله به‌گونه‌ای است که فراتر از یک مخلوط‌کن عمل کرده و می‌توان از آن برای تهیه انواع اسموتی، سوپ، میلک‌شیلک، معجون و ... استفاده کرد.

  محبوب‌ترین انواع غذاساز را ببینید

  قابلیت‌های مختلف غذاساز را بشناسید

  قابلیت غذاساز

  علاوه‌بر مخلوط‌کردن مواد غذایی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر، غذاساز قابلیت انجام فعالیت‌های دیگری هم دارد که در ادامه به بیان مهم‌ترین آن‌ها می‌‌پردازیم.

  • خردکردن
  • له‌کردن
  • رنده‌کردن
  • هم‌زدن
  • خمیرزدن
  • پوره‌کردن
  • برش‌زدن

  همانطور که مشخص است، این دستگاه، محصولی است همه‌کاره که دربیشتر موارد، همانند یک کار کمکی، باری از دوش آشپز برداشته و بودن در آشپزخانه را لذت‌بخش‌ می‌کند. نکته جالبی که در مورد غذاساز وجود دارد، درنظر گرفتن آن به‌عنوان یک مخلوط‌کن کاملا حرفه‌ای و پیشرفته است. آن هم به‌دلیل طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها و کارهایی است که به‌خوبی از عهده آن برمی‌آید.

  جدیدترین انواع غذاساز را ببینید

  بررسی خرد کن و کارکرد آن در آشپزخانه

  بررسی خرد کن

  حال که اطلاعاتی درمورد غذاساز به‌دست آوردیم، نوبت خرد کن است. اینکه بدانیم چگونه می‌توان از این وسیله کاربردی کمال استفاده را برد.

  خرد کن؛ وسیله‌ای کاملا حرفه‌ای و مخصوص خردکردن و برش‌دادن مواد غذایی

  خرد کن وسیله ای مخصوص خرد کردناحتمالا اگر کسی اطلاعاتی از خرد کن نداشته باشد، با شنیدن نام این محصول آن هم برای نخستین بار، تصویر ابزاری همچون چاقو، چکش، ساطور و ... در ذهنش تداعی می‌شود. مثلا کالاهایی که معمولا برای خردکردن و قطعه‌قطعه‌ کردن سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  این در حالی است که منظور از خرد کن، وسیله‌ای است که به‌طور حرفه‌ای و مخصوص برش‌دادن، خردکردن و قطعه‌کردن انواع مواد غذایی به‌ویژه میوه‌ها و سبزی‌ها طراحی و ساخته شده است. ضمن این‌که این وسیله قابلیت برش دادن و خردکردن برخی از گوشت‌ها با بافتی نرم را هم داراست.

  از این رو می‌توان خرد کن را وسیله‌ای مخصوص برای ایجاد برش‌های متفاوت و البته متنوع از مواد غذایی معرفی کرد. همچنین مهم‌ترین ویژگی این کالا، انجام این کار آن هم با  کیفیتی مطلوب و در کوتاه‌ترین زمان است.

  با خرد کن، مواد غذایی را در کوتاه‌ترین زمان خرد کنید

  خرد کن کوچک از لحاظ ظاهری، خردکن نسبتا کوچک‌تر و جمع‌وجورتر از غذاساز تولید می‌شود. درواقع هدف اصلی از ساخت این کالا، سرعت‌بخشیدن به خردکردن موادی همچون انواع میوه، آجیل، سبزی‌، پیاز، سیب‌زمینی و ... است. همچنین می‌توان از این محصول برای خردکردن برخی از انواع گوشت به‌‌ویژه گوشت ماهی و مرغ استفاده کرد.

  ظاهر ساده و جمع‌وجور، یکی از ویژگی‌های جذاب و کاربردی این کالا است که با قرارگیری چند تیغه در قسمتی از دستگاه، همانند آشپزی حرفه‌ای عمل کرده و درعرض چند ثانیه تمامی مواد غذایی را به برش‌هایی که دلتان می‌خواهد، تبدیل می‌کند.

  قابلیت‌های مختلف خرد کن را بشناسید

  خرد کن کوچک

  همانطور که گفتیم، اصلی‌ترین هدف از تولید خرد کن سرعت بخشیدن به خرد کردن انواع مواد غذایی است که در ادامه شما را با مهم ترین قابلیت های این وسیله آشنا میکنیم.

  • خرد کردن انواع میوه
  • خرد کردن انواع سبزی
  • خرد کردن و ریز کردن موادی مثل پیاز، سیب زمینی، هویج و ...
  • خرد کردن انواع آجیل مثل بادام، گردو، پسته، بادام هندی و ...
  • خرد کردن گیاهان تازه که به عنوان چاشنی استفاده میشود مثل زنجبیل
  • خرد کردن و برش زدن  انواع گوشت با بافت نرم همچون گوشت، ماهی گوشت مرغ و گوشت میگو

  جالب است بدانید، علاوه بر نوع برقی خرد کن، مدل دستی هم تولید می‌شود تا امکان استفاده تعداد بیشتری از مصرف‌کنندگان با هر بودجه و توان مالی فراهم شود. ضمن این‌ که  سلیقه و میزان استفاده از آن در طول روز، می‌تواند یکی دیگر از اولویت‌های مهم در انتخاب و خرید این کالای مفید باشد.

  جدیدترین مدل‌های خردکن را ببینید

  فرق غذاساز و خرد کن دقیقا چیست؟

  فرق غذاساز و خرد کن

  تا به این قسمت در مورد غذاساز، خرد کن و کارکرد آن‌ها به‌اختصار صحبت کردیم. حال نوبت آن است که بدانیم فرق غذاساز و خرد کن در چیست؛ و چرا سرآشپزهای حرفه‌ای، با این ‌که ممکن است این وسیله‌ها را کارهای مشابهی استفاده ‌کنند، ولی از لحاظ حرفه‌ای و تخصص، کارایی آن‌ها را از بسیاری جهات متفاوت می‌دانند.

  ۱. کارایی؛ مهم‌ترین فرق غذاساز و خرد کن

  کارایی ِ فرق غذاساز و خرد کن

  یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوتی که می‌توان بین یک غذاساز و خرد کن عنوان کرد، کارایی آن‌ها است. جالب است بدانید، طبق اظهار نظر بیشتر مصرف‌کنندگان، غذاساز کالایی بسیار مفیدتر، کاربردی‌تر و به‌بیان ساده به‌درد بخورتر از خرد کن است.

  • کارایی غذاساز: شاید اصلی‌ترین دلیل این امر را بتوان شمار بالای قابلیت‌های غذاساز نسبت به خرد کن عنوان کرد. یک غذاساز از صفحه و تیغه‌های مختلفی تشکیل شده است. ضمن این‌که از یک پارچ مخلوط‌کن هم برخوردار است. با کمک قطعات متنوع این وسیله می‌توانید با سرعت، آسایش و لذت بیشتری آشپزی کنید. مواد غذایی را در اندازه‌های موردنظر برش زده و خرد کنید. علاوه‌بر تمام این‌ کارها در برخی از مدل‌های به‌روزتر می‌توانید به پوره‌کردن، خمیرزدن و حتی رشته‌کردن مواد غذایی هم بپردازید.
  • کارایی خرد کن: معمولا از خرد کن برای خرد، ریز و قطعه‌ کردن برخی از موادغذایی مانند میوه و سبزی‌ها استفاده می‌شود. البته برخی از مصرف‌کنندگان هم با این وسیله گوشت‌هایی که بافت تقریبا نرم‌تری دارند را به قسمت‌های بسیار ریزتر تبدیل می‌کنند. بنابراین اصلی‌ترین دلیل طراحی و ساخت خرد کن، ارائه ابزاری حرفه‌ای، مخصوص خردکردن مواد غذایی است.

  ۲. اندازه ظاهری و ظرفیت متفاوت

  اندازه فرق غداساز و خرد کن

  اگر غذاساز و خرد کن را درکنار یکدیگر قراردهید، به‌وضوح متوجه تفاوت ظاهری آن‌ها به‌لحاظ ظرفیت و اندازه فیزیکی خواهید شد.

  • اندازه و گنجایش غذاساز: اغلب غذاسازها بزرگ‌تر از خرد کن تولید می‌شود. جالب است بدانید که با کمک این وسیله قادر به تهیه ۱۲ پیمانه مواد غذایی آن هم به‌صورت همزمان هستید. نتیجتا فضای بیشتری برای نگهداری آن در آشپزخانه‌تان نیاز دارید.
  • اندازه و گنجایش خرد کن: خرد کن‌ با ظاهری کوچک‌تر و ظرفیتی کم‌تر از غذاساز طراحی و تولید می‌شود. درواقع با کمک این وسیله معمولا قادر به تهیه حداکثر ۴ پیمانه از مواد غذایی می‌شوید. البته فراموش نکنید که به‌دلیل همین کوچکی فیزیکی، به جای کمتری هم برای نگهداری در آشپزخانه احتیاج است.

  ۳. قیمت خردکن و غذاساز

  قیمت ِ فرق غذاساز و خرد کن

  همه می‌دانیم که بودجه و هزینه، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که همیشه پیش از خرید هر وسیله‌ای مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد.

  • قیمت غذا ساز: کاملا بدیهی است که یک غذاساز به‌دلیل کارایی، قابلیت‌، اندازه، تکنولوژی و ... دارای قیمت بیشتری باشد. خصوصا مدل‌های متنوع با طراحی‌ و فناوری‌ جدید توجه خریداران را به‌خود بیش از گذشته جلب خواهد کرد. از این رو اگر طالب خرید یک غذاساز باکیفیت، همه‌کاره، کاربردی و باطول عمر زیاد هستید، قطعا قیمت بیشتری هم پرداخت خواهید کرد.
  • قیمت خرد کن: خرد کن نسبت به غذاساز به‌ دلایل مختلفی ازجمله اندازه، کارایی، گنجایش و حتی میزان کاربردی که دارد، ارزان‌تر است. البته به‌دلیل انواع دستی و برقی، شاهد تنوع قیمت در بازار خرد کن هستیم. ولی به‌طور کلی بیشتر خانواده‌ها از هر قشری، توانایی خرید این کالا را به‌دلیل ارزان تر بودن نسبت به غذاساز خواهند داشت.

  لیست قیمت خردکن برقی را ببینید

  لیست قیمت غذاساز را ببینید

  ۴. تمیز کردن غذاساز و خردکن

  تمیز کردن- فرق غذاساز و خرد کن

  این‌بار نوبت یکی دیگر از وجه تمایز غذاساز و خرد کن، یعنی تمیزکردن و شست‌وشو است.

  • تمیزکردن غذاساز: بیشتر غذاساز‌ها به‌دلیل قطعات مختلف دردسر بیشتری برای تمیزکردن دارند. به‌ویژه اگر مشغول تهیه غذا برای افراد زیادی باشید، پس از اتمام کار مجبور به صرف زمانی زیادی برای شستن این محصول خواهید بود. از این رو باتوجه به نظرات مصرف‌کنندگان تمیزکاری پس از استفاده از غذاساز کمی آن‌ها را خسته می‌کند. البته مدل‌های مختلفی از این وسیله در بازار وجود دارد که با قابلیت شست‌وشو در ماشین ظرفشویی، تولید شده است. ولی بازهم نباید فراموش کرد که برای قرارگیری تمامی قطعات غذاساز داخل ماشین ظرفشویی، نیاز به فضای زیادی است.
  • تمیزکردن خرد کن: خرد کن به‌دلیل اندازه کوچک و داشتن قطعات ساده‌ و کم‌تر، به‌مراتب نسبت به غذاساز راحت‌تر و سریع‌تر تمیز می‌شود. نیاز زیادی به مایع ظرفشویی، آب و مواد شوینده مختلف ندارد و تمیزکردن آن‌ تنها چند دقیقه‌ای از وقتتان را می‌گیرد.

  غذاساز یا خرد کن، کدام یک برای من مناسب‌تر است

  رسیدیم به یکی از سوال‌های مهم که پاسخ آن نقش تعیین‌کننده‌ای در داشتن خرید کالایی مناسب خواهد داشت. غذاساز برای من مناسب‌تر است یا خرد کن؟

  ۱؛ غذاساز؛ ایده‌‌آل برای طبخ میزان قابل توجهی از غذا و خوراکی‌های خوشمزه

  غذاساز ایده آل برای طبخ غذاهای زیاد

  تا به این قسمت، اطلاعات جامعی از غذاساز و خرد کن ارائه کردیم و شما علاوه‌بر کارایی این دو وسیله از تفاوت‌های مهم بین آن‌ها هم مطلع شدید. بنابراین به‌خوبی می‌دانید که غذاساز می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشپزی باشد، آن‌هم زمانی که میهمان دارید و مشغول تهیه انواع غذا و خوراکی‌های خوشمزه هستید.

  غذاساز مانند یک یار کمکی فوق‌العاده عمل کرده و با سرعتی قابل توجه، کم‌ترین زحمت و کوتاه‌ترین زمان هرآنچه را که می‌خواهید، آماده می‌کند. به‌ویژه اگر غذاساز شما چندکاره باشد.

  ۲. خرد کن بخرید، اگر خانواده کم‌جمعیتی دارید

  خرد کن مناسب خانواده کم چمعیت

  همانطور که غذاساز آن ‌هم از نوع چندکاره، در طبخ غذاهای زیاد همانند یک آشپز حرفه‌ای به کمکتان می‌شتابد، خردکن هم زمانی که تنها یک یا دوبار در هفته آشپزی می‌کنید، یا حجم غذاهایی که می‌پزید، کم است، بهترین وسیله محسوب می‌شود. نیازی نیست هزینه زیادی برای خرید غذساز بپردازید و با همین خرد کن هم می‌توانید کارتان را راه‌بیندازید.

  ۳.  آشپزخانه مجهز داشتن برایتان مهم است، غذاساز بخرید

  غذاساز- آشپزخانه مجهز

  اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که علاقه زیادی به داشتن یک آشپزخانه کامل و مجهز هستید، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت داشتن بودجه کافی، از خرید غذاساز غافل نشوید. به‌ویژه اگر به‌ آشپزی هم علاقه‌مند هستید، مطمئن باشید حتما بهانه‌ای برای طبخ غذاهای خوشمزه پیدا خواهید کرد تا از وسایلتان استفاده کنید.

  در جدول زیر، نقاط ضعف و قوت غذاساز و خرد کن مشخص شده است.

  [table id=383 /]

  و اما کلام آخر...

  در این مطلب سعی کردیم از نکاتی بگوییم که شما با درنظر گرفتن آن‌ها، بتوانید بین غذاساز و خرد کن محصولی که برایتان مفیدتر است را انتخاب کنید. شما چه تجربه‌ای از خرید این دو نوع کالای آشپزخانه دارید؟ لطفا آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. قطعا در داشتن انتخاب درست به دوستان ما کمک بزرگی می‌کند.

  پرفروش‌ترین مدل‌های غذاساز را ببینید

  [see_also]22127[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید