خانه تکانی عید نوروز ۱۴۰۳؛ از لیست کارها تا وسایل ضروری

خانه تکانی عید نوروز ۱۴۰۳؛ از لیست کارها تا وسایل ضروری
راهنمای مطالعه

  در این مطلب فهرست کاملی از تمام وسایلی که برای خانه تکانی عید نوروز در روزهای پایانی سال نیاز دارید ارائه کرده‌ایم. با تهیه این وسایل می‌توانید خانه تکانی بی‌عیب‌ونقصی داشته باشید.

  خانه تکانی عید نوروز از آن دست کارهایی است که در هفته‌های پایانی سال در کمین هر خانواده ایرانی نشسته است! خوشتان بیاید یا نه، باید انجامش دهید؛ چون احتمالا همین موقع کل فک‌وفامیل در حال خانه تکانی هستند و مدام شما را چک می‌کنند یا از خانه تکانی خودشان می‌گویند و شما هم که نمی‌توانید بگویید اعتقادی به خانه تکانی ندارید!

  بنابراین به‌جای سخت‌گرفتن آن را تبدیل به کاری لذت‌بخش کنید. اگر می‌پرسید چطور، پاسخ این است که اول همه وسایل موردنیاز را تهیه کنید و سپس دست‌به‌کار شوید.

  توجه: فهرستی که ارائه کرده‌ایم کامل است، اما ممکن است بعضی از آنها در خانه تکانی عید نوروز به کارتان نیایند. بنابراین از دیدن این لیست بلندبالا وحشت نکنید. برخی از آنها اختیاری هستند و می‌توانید با توجه به بودجه یا سبک خانه‌تان آنها را تهیه کنید.

  خانه تکانی عید را از کجا شروع کنم؟

  حالا که وسایل را فراهم کردید سوال این است که خانه تکانی را باید از کجا شروع کرد؟ ترتیب پیشنهادی ما برای اینکه چگونه شروع به خانه تکانی کنیم بدین ترتیب است:

   • آشپزخانه
   • اتاق خواب
   • سالن پذیرایی
   • حمام و سرویس بهداشتی

   خانه تکانی عید نوروز را نباید به روزهای آخر سال موکول کنید بلکه سعی کنید دو سه هفته مانده به سال تحویل روزی یکی دو ساعت برای اینکار اختصاص دهید.

   بهتر است کارها را از خانه تکانی آشپزخانه شروع کنید و پس از آن سراغ خانه تکانی اتاق خواب بروید. در مرحله اول نوبت به مرتب کردن کمد لباس ها و تمیز کردن سالن پذیرایی می‌شود که شامل تمیز کردن دیوارها، پرده‌ها، شیشه‌ها، قالی و مبل‌ها است.

   پس از آن نوبت به نظافت سرویس بهداشتی و حمام می‌رسد که قطعا کار سختی است اما راه فراری از آن نداریم. وسایل اضافی، لباس‌ها و خرت و پرت‌هایی را که نیاز ندارید یا به دیگران ببخشید یا اگر قابل نیست دور بیاندازید . بدین ترتیب برای نظم دادن به وسایل فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت. چک لیستی برای نظافت کلی خانه شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

   لیست کارهای خانه تکانی

   توالت:

   • پاک کردن دیوارها و کف دستشویی
   • نظافت سنگ توالت
   • تمیز کردن آینه و جای صابون مایع
   • نظافت میز توالت
   • تعویض کاغذ توالت

   حمام:

   • پاک کردن دیوارها و کف حمام
   • نطافت وان
   • تمیز کردن آینه
   • تعویض حوله و لوازم بهداشتی

   آشپزخانه:

   • پاک کردن کابینت‌های آشپزخانه
   • شستن و پاک کردن سینک
   • تمیز کردن یخچال و فریزر
   • تمیز کردن فر، ماکروویو، ماشین ظرفشویی و اجاق‌گاز
   • تعویض پارچه‌های میز آشپزخانه

   اتاق‌ها و سالن خانه:

   • جمع آوری و آویزان کردن لباس‌ها
   • تمیز کردن کمدها و قفسه‌ها
   • نظافت تختخواب، ملحفه، روبالشی‌ها، پتو و لحاف‌ها
   • گردگیری کل سالن
   • تمیز کردن پنجره‌ها و شیشه‌ها
   • نظافت میز تحریر، پریزها و باقی وسایل
   • نظافت دیوارها در صورت نیاز

   پرده، فرش، مبل و نقاط دیگر خانه:

   • شستن و تعویض پرده‌ها و پارچه‌های دیگر
   • شستن فرش‌
   • شستشوی مبلمان
   • تمیز کردن میز غذاخوری

   چند نکته برای خانه‌تکانی سریع‌تر

   اگر هنگام خانه‌تکانی به چند نکته مهم که در ادامه برایتان توضیح داده‌ایم توجه کنید، این کار طاقت‌فرسای پایان سال راحت و بی‌دردسرتر انجام می‌شود:

   ۱. داشتن برنامه صحیح خانه‌تکانی

   همانطور که گفتیم برای خانه‌تکانی برنامه داشته باشید و قسمت‌های مختلف خانه را به‌ترتیب تمیز کنید. یادتان باشد هرگز تمام قسمت‌های خانه را همزمان تمیز نکنید. این کار واقعا طاقت‌فرساست و در انتها نمی‌توانید همه را با هم تمام کنید و خستگی به تن‌تان می‌ماند. بنابراین اگر به سراغ تمیز کردن اتاق‌ها می‌روید، هر اتاق را که تمیز کردید و کار آن تکمیل شد، به سراغ اتاق دیگر بروید. با این روش کارتان سریع‌تر انجام می‌شود.

   ۲. مرتب کردن

   قبل از شروع نظافت خانه، ۱۰ دقیقه به خودتان فرصت دهید و تمام بهم‌ریختگی‌های خانه را مرتب کنید. مثلا، در اتاق یا آشپزخانه اگر یکسری وسایل تلنبارشده دارید، آنها را بررسی کرده و هرکدام را که نیاز دارید در کمد یا کابینت بگذارید و هر کدام را که دیگر نیاز ندارید، راهی سطل زباله کنید. وسایلی را هم که هنوز سالم و قابل استفاده هستند اما دیگر آنها را نمی‌خواهید برای اهدا به دیگران کنار بگذارید.

   لباس‌های کثیف را در سبد لباسشویی قرار دهید و بقیه بهم‌ریختگی‌ها را به همین ترتیب مرتب کنید تا تمیز کردن خانه سریع‌تر انجام شود.

   ۳. لوازم استفاده برای تمیزکاری و شستشو

   برای تمیز کردن تمام قسمت‌های خانه و لوازمی که از آنها استفاده می‌کنید به یکسری وسایل و مواد شوینده نیاز دارید. از ابتدا بررسی کنید که کدام وسیله و ماده شوینده را برای تمیز کردن کدام قسمت خانه نیاز دارید و همه را فراهم کنید تا هنگام کار مدام مجبور نباشید به دنبال وسیله یا ماده شوینده خاصی باشید. با داشتن تمام لوازم مورد نیاز، کارتان سریع‌تر انجام می‌شود. درواقع در ادامه این مقاله، تمام لوازمی را که نیاز دارید برایتان شرح داده‌ایم.

   ۴. تمیزکاری از بالا

   موقع تمیز کردن هر قسمت از خانه، مانند اتاق، از سقف یا از قسمت بالای وسایل شروع کنید، سپس به سطوح پایین‌تر برسید. همیشه گردوخاک از بالا به پایین می‌ریزد. درضمن تمیزکاری را از یک طرف اتاق به طرف دیگر انجام دهید تا کارتان بهتر و سریع‌تر انجام شود.

   ۵. تمیز کردن موی حیوانات خانگی

   اگر از آن دسته افراد هستید که حیوان خانگی در خانه دارید، مسلما موی آن روی فرش یا مبلمان‌تان دیده می‌شود. این وضعیت نه‌تنها ظاهر خانه‌تان را کثیف و نامطلوب نشان می‌دهد، بلکه باعث ایجاد آلرژی و بیماری در افراد حساس به موی حیوانات می‌شود. بنابراین باید با دقت تمام سطوح را تمیز کنید.

   برای تمیز کردن می‌توانید دستکش مرطوب به دست کرده و روی سطح فرش یا مبلمان بکشید تا موها جمع شوند یا با کمک جاروبرقی تمام سطوح را تمیز کنید. البته وسایل خاص این کار همچون پرزگیر در مدل‌های مختلف مانند، رول چسبی هم در بازار وجود دارد که کارتان را راحت‌تر می‌کنند.

   ۶. استفاده از تمام امکانات جاروبرقی

   جاروبرقی علاوه‌بر تمیز کردن کف‌های موکت‌ یا فرش‌شده خانه می‌تواند در تمیز کردن مکان‌هایی که به آنها دسترسی آسان ندارید، مانند کابینت‌های آشپزخانه موثر باشد. بنابراین می‌توانید از این وسیله برای جمع‌آوری زباله و البته تمیز کردن گردوغبار پشت وسایلی مانند مبلمان، کمدها و کابینت‌ها استفاده کنید.

   ۷. تمیز کردن شیشه‌ و آینه

   برای تمیز کردن شیشه‌ها و آینه‌ها می‌توانید از دستمال‌های میکروفیبر موجود در بازار استفاده کنید. این دستمال‌ها را مرطوب کرده و به روی سطوح شیشه‌ای بکشید. سپس با استفاده از دستمال خشک، شیشه‌ها را کاملا خشک و تمیز کنید. البته با کاغذ هم می‌توانید شیشه‌ها را تمیز و خشک کنید.

   همچنین برای تمیز کردن سریع و موثر شیشه پنجره‌ها، بهتر است از تی مخصوص شیشه‌ پنجره‌ها استفاده کنید. ابتدا شیشه پنجره را با پارچه آغشته به آب و صابون تمیز کنید و سپس با تی، شیشه را خشک کنید. این وسیله باعث می‌شود که هیچ  رگه‌ای از آلودگی و خط و خشی روی شیشه باقی نماند و در ضمن با این روش شیشه‌ها سریع‌تر از پاک‌کردن با دستمال کاغذی تمیز می‌شوند.

   ۸. ضدعفونی کردن پیشخوان‌ها و همه سطوح

   خانه‌تکانی

   با استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده تمام سطوح، مانند روی کابینت‌ها و میزها، را تمیز کنید. اگر هم اسپری ضدعفونی‌کننده در دسترس ندارید، می‌توانید مایع ضدعفونی‌کننده درست کنید. برای این کار یک‌چهارم سرکه سفید یا سیب را با یک فنجان آب ترکیب کنید. سپس با این مایع تمام سطوح آلوده را ضدعفونی کنید.

   همچنین می‌توانید با ترکیب جوش‌ شیرین با آب، لکه‌های موجود روی سطوح را تمیز کنید. برای تمیز کردن جرم‌های سخت‌شده در مایکروویو، یک فنجان پر از آب را درون مایکروویو گذاشته و به آن حرارت دهید تا آب بجوشد. بعد از اینکه آب جوشید، بخار آب روی دیواره‌های داخلی مایکروویو را می‌پوشاند و می‌توانید با دستمالی، داخل مایکروویو را پاک و تمیز کنید.

   درضمن می‌توانید برخی از لکه‌های روی مبلمان و صندلی‌ها را با استفاده از دستمال مرطوب کودکان برطرف کنید.

   ۹. تمیز کردن سرویس بهداشتی با محلول‌های خانگی

   • می‌توانید از شر لکه‌های آب روی فلزات ضدزنگ با استفاده از دستمال مرطوب و ضدعفونی‌کننده دست یا نوزاد راحت شوید.
   • برای تمیز کردن سینک روشویی یا سنگ توالت،‌ ۱ فنجان سرکه سفید را با ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید و روی آنها بریزید و چند دقیقه صبر کنید. سپس با فرچه سرویس بهداشتی را تمیز کنید.
   • برای تمیز کردن کاشی‌ها، ۱ واحد سرکه سفید را با ۲ واحد آب سرد در ظرفی ترکیب کنید و آن را روی کاشی‌ها به مدت ۳۰ ثانیه اسپری کنید، سپس با دستمال تمیز کنید.
   • هر نوع جرمی را هم می‌توانید با ترکیب نصف فنجان پودر جوش شیرین با ۲ فنجان آب کاملا پاک کرده و برق بیندازید.

   ۱۰. شستن ابزارهای مخصوص تمیز کردن خانه

   موضوعی که معمولا در خانه‌ها به فراموشی سپرده می‌شود، تمیز نگهداشتن ابزارهای مخصوص شستشو و تمیزکاری هستند. تمام این وسایل باید به‌طور مرتب شسته و تمیز شوند. نمی‌توانید با وسیله کثیف یا جاروبرقی با کیسه پر از آشغال، خانه‌تان را به‌راحتی تمیز کنید. در این صورت فقط وقت‌تان گرفته می‌شود.

   وسایل خانه تکانی عید نوروز

   در گذشته خانه تکانی نوروز به‌دلیل نبود امکانات رفاهی دشوارتر بود، اما کاری پیچیده به حساب نمی‌آمد. تمام روند خانه تکانی در شستن و گردگیری و پاک‌کردن خلاصه می‌شد.

   امروزه حتی در خانه‌های نه‌چندان لوکس هم وسایلی وجود دارد که برای تمیزکردن آنها باید با احتیاط رفتار کنید وگرنه ممکن است به آنها آسیب برسانید. بیایید مثال بزنیم:

   بیشتر خانه‌های امروزی در آشپزخانه میز پیشخوان دارند. اگر این میز مرمر باشد و تکه‌ای شمع روی آن افتاده باشد، می‌خواهید با تیغ فلزی آن را بتراشید؟ در این صورت مرمر خراش برمی‌دارد. مرمر برخلاف گرانیت با بی‌ضررترین ماده تمیزکننده هم آسیب می‌بیند.

   یک مثال دیگر: فرض کنید همیشه از اسکاچ سیمی استفاده می‌کنید. آیا می‌توانید از آن برای تمیزکردن سطح شیشه‌ای گاز استفاده کنید؟ مسلما نه، زیرا گاز صیقلی زیبایتان به‌راحتی خش برمی‌دارد.

   حال بیایید ببینیم به چه وسایلی برای خانه تکانی ممکن است نیاز داشته باشیم.

   بخش اول: شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها برای خانه تکانی

   شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها انواع بسیار مختلفی دارند. هر یک از آنها برای منظور خاصی طراحی شده‌اند. در هر مورد توضیح خواهیم داد که در کجای خانه می‌توانید از آنها استفاده کنید.

   پاک‌کننده چندکاره

   خانه تکانی نوروز - ضدعفونی‌کننده

   با خرید پاک‌کننده همه‌کاره با یک تیر چندنشان می‌زنید. این پاک‌کننده‌ها ضدعفونی‌کننده هم هستند و برای پاک‌کردن همه سطوح مناسب‌اند. آنها می‌توانند باکتری‌ها و میکروب‌ها را از سطوح مختلف از بین ببرند.

   • موارد استفاده: همه سطوح موجود در اتاق‌ها، آشپزخانه، حمام و توالت.

   لینک خرید شوینده چندمنظوره

   سفیدکننده‌ها

   سفیدکننده برای سفیدکردن پارچه‌های سفید، کاسه روشویی، کاسه توالت و نظایر آنها مناسب است. هنگام استفاده از آن تهویه مناسب را در محیط ایجاد کنید.

   • موارد استفاده: آشپزخانه، حمام و توالت.

   لینک خرید سفیدکننده

   شیشه‌شو

   خانه تکانی نوروز - شیشه شو

   شیشه‌شوها اسپری‌هایی هستند که بدون ایجاد بخار یا مه شیشه‌ها را تمیز می‌کنند. اگر به اسپری‌ها حساسیت دارید و عطسه‌تان می‌گیرد، از دستمال‌های تمیزکننده شیشه استفاده کنید. این دستمال‌ها فقط مخصوص شیشه هستند.

   • موارد استفاده: همه شیشه‌های منزل.

   لینک خرید شیشه‌شوی

   جلادهنده

   جلادهنده‌ها برای براق‌کردن اثاثیه چوبی، دسته‌های مبلمان و نظایر آنها به کار می‌روند. اگر مبلمان‌تان کمی قدیمی شده است، با برق‌انداختن آنها با جلادهنده می‌توانید ظاهری نو به آنها ببخشید.

   • موارد استفاده: مبلمان خانه و اثاثیه چوبی.

   براق‌کننده استیل

   خانه تکانی نوروز - براق کننده استیل

   اگر در منزل لوازم آشپزخانه استیل دارید، از براق‌کننده استیل استفاده کنید. البته براق‌کننده‌ای که بر پایه روغن باشد، بهتر می‌تواند سطوح استیل ضدزنگ را براق و تمیز کند.

   یادتان باشد، ممکن است براق‌کننده‌های بر پایه آب برای برخی از انواع سطوح استیل مناسب نباشند. اگر از این براق‌کننده استفاده می‌کنید، بیش‌ازحد آن را روی سطوح اسپری نکنید.

   • موارد استفاده: آشپزخانه.

   مایع جرم‌گیر

   زنگ‌زدگی، رسوبات آهکی و معدنی یا به‌اصطلاح جرم، در هر جایی که آب باشد، تشکیل می‌شود. این جرم‌ها را در اطراف شیرآلات، موزاییک‌ها و نظایر آنها می‌بینید. آنها بسیار سخت هستند و با قوی‌ترین شوینده‌ها هم پاک نمی‌شوند.

   بنابراین به مایع جرم‌گیر نیاز دارید. به‌اندازه مناسب از مایع جرم‌گیر را روی شیرآلات، موزاییک‌های دستشویی و حمام بریزید و به آن زمان بدهید، بعد با آب سرد بشویید. متوجه خواهید شد که همه رسوبات و جرم‌ها به‌راحتی از بین خواهند رفت.

   نکته احتیاطی بسیار مهم: هرگز و هرگز مایع سفیدکننده (نظیر وایتکس) یا هر مایع شوینده دیگری را با جرم‌گیر مخلوط نکنی چون گازی خطرناک تولید می‌شود که ممکن است به خفگی و مرگ بینجامد.

   • موارد استفاده: آشپزخانه، توالت و حمام.

   لینک خرید انواع جرم‌گیر

   سرکه سفید

   مقدار کمی سرکه سفید برای شستشوی کف اتاق‌ها بسیار مفید است. برای تمیزکردن سینک ظرفشویی هم همراه با لیمو کاربرد دارد. لیمو می‌تواند تخته‌برش را به خوبی تمیز کند.

   • موارد استفاده: آشپزخانه و اتاق‌ها.

   الکل

   اگر دوست دارید از موادطبیعی برای تمیزکاری استفاده کنید الکل هم داشته باشید. برای پاک‌کردن لک جوهر روی بعضی از سطوح یا برای تمیزکردن لکه‌های آب روی شیشه درِ حمام و دستشویی کاربرد دارد.

   یادتان باشد الکل را روی مرمر استفاده نکنید، چون بلایی سر مرمر می‌آورد که حسابی حالتان را خواهد گرفت! پس مراقب باشید.

   • موارد استفاده: حمام، دستشویی و اتاق‌ها.

   چربی‌زدا

   خانه تکانی نوروز - چربی زدا عکس برگرفته از دیجی کالا

   آشپزی در خانه باعث می‌شود همیشه روی دیوارها، پره‌های پنکه‌سقفی و سایر سطوح مشابه چربی جمع شود. ازبین‌بردن چربی‌ها با محلول‌های عادی واقعا دشوار است. بنابراین یک چربی‌زدا لازم دارید.

   چربی‌زدا قوی است و می‌تواند چربی‌ها را به‌خوبی پاک کند. فقط یادتان باشد حتما آن را به‌خوبی پاک کنید و نگذارید بیش‌ازحد روی سطح باقی بماند زیرا ممکن است رنگ آن را از بین ببرد. هنگام کارکردن با این محصول حتما تهویه مناسبی را داشته باشید.

   • موارد استفاده: آشپزخانه و محیط‌های نزدیک به آن مانند نشیمن.

   لینک خرید چربی‌زدا

   جوش‌شیرین

   پاک‌کننده‌ای طبیعی که هم تمیز می‌کند و هم بوی نامطبوع را از بین می‌برد. به‌احتمال زیاد این مورد را در منزل دارید. برای تمیزکردن سینک، داخل یخچال و نظایر آن مورد استفاده است.

   • موارد استفاده: آشپزخانه.

   شامپو فرش

   فرش‌های رنگ روشن خیلی راحت لک برمی‌دارند و نمای نازیبایی پیدا می‌کنند. مخصوصا لک چای یا جوهر که به‌سادگی پاک نمی‌شود. شامپو فرش به‌خوبی می‌تواند فرش‌هایی را که قصد شستن آنها را ندارید تمیز کرده و لکه‌های آن را پاک کند.

   بنابراین اگر در منزلتان فرش دارید، شامپو فرش هم تهیه کنید. البته شامپو فرش برای مبلمان پارچه‌ای هم کاربرد دارد.

   • موارد استفاده: اتاق‌ها.

   لینک خرید شامپو فرش

   تمیزکننده وان و کاشی

   خانه تکانی نوروز - تمیزکننده وان و کاشی

   معمولا لک‌های ناشی از آب سخت، صابون و آلودگی‌ها روی وان یا کاشی‌ها شکل بدی به خود می‌گیرند. برای تمیزکردن آنها از سایر شوینده‌ها هم می‌توانید استفاده کنید، اما تمیزکننده مخصوص وان و کاشی در مدت‌زمان کوتاه‌تر و با صرف انرژی کمتر این کار را انجام می‌دهد. این تمیزکننده به وان یا کاشی آسیب نمی‌رساند.

   • موارد استفاده: حمام و توالت.

   پودر یا مایع لباسشویی

   برای شستن پرده‌ها، ملافه‌ها و سایر وسایل شستنی در ماشین لباسشویی به پودر یا مایع آن نیاز خواهید داشت. اگر دستمال یا پارچه‌های ظریفی دارید که نمی‌خواهید در ماشین بیندازید و ترجیح می‌دهید آنها با دست بشویید، پودر یا مایع لباسشویی دستی را فراموش نکنید.

   لینک خرید انواع شوینده لباس

   مایع ظرفشویی

   معمولا در هر خانه‌ای مایع ظرفشویی پیدا می‌شود. بااین‌حال احتمالا شستنی‌های زیادی خواهید داشت، بنابراین ممکن است به مقدار بیشتری نیاز پیدا کنید.

   همه ما در منزل به‌جز ظروف دم‌دستی، ظروف مهمان هم داریم که در کابینت‌ها قرار دارند و رویشان گردوغبار نشسته است. علاوه‌برآن ممکن است ظروفی تزئینی از جمله کریستال و لاجوردی هم در ویترین داشته باشید. برای شستن همه اینها به مایع ظرفشویی نیاز دارید.

   به‌جز ظروف، می‌توانید برای شستن هر چیز دیگری از مایع ظرفشویی استفاده کنید.

   • موارد استفاده: آشپزخانه، حمام و توالت.

   لینک خرید انواع شوینده ظروف

   بخش دوم: لوازم و ابزارهای خانه تکانی عید

   دومین سری از وسایل مهمی که برای خانه تکانی نیاز دارید، لوازم و ابزارها هستند. در ادامه فهرست کاملی از آنها را آورده‌ایم:

   دستکش

   خانه تکانی نوروز - دستکش نیتریل

   درهنگام خانه تکانی حتما از دستکش استفاده کنید. چرا می‌خواهید بی‌دلیل پوست دستتان را اذیت کنید، مخصوصا وقتی با موادشیمیایی سروکار دارید؟ دنبال دردسر نروید و ایمنی را رعایت کنید.

   برای خانه تکانی معمولا دستکش نیتریل بلند کفایت می‌کند، اما اگر کارهایی دارید که فکر می‌کنید به دستکش ظریف‌تری نیاز دارید، می‌توانید دستکش‌های یک‌بار مصرف را هم علاوه بر نیتریل بخرید.

   لینک خرید انواع دستکش نظافت

   ماسک صورت

   ماسک را می‌توانید در هنگام گردگیری برای جلوگیری از ورود گردوخاک به دهان و بینی‌تان استفاده کنید. بااین‌حال یادتان باشد در هنگام کارکردن با موادی که بوی تندی دارند حتما تهویه مناسبی را برقرار کنید. در چنین مواردی ماسک کمکی نمی‌کند و حتی نفس‌کشیدن را برایتان دشوار می‌کند.

   حوله و دستمال

    

   خانه تکانی نوروز - حوله و دستمالهنگام خانه تکانی عید نوروز هر چند تا حوله و دستمال داشته باشید باز کم می‌آورید، بنابراین به تعداد کافی حوله و دستمال حاضر کنید. ترجیحا بهتر است از جنس میکرو فیبر باشند. این پارچه‌ها فوق‌العاده جاذب هستند و رد پرز را باقی نمی‌گذارند.

   حوله‌های ۱۰۰٪ نخی برای پاک‌کردن شیشه‌ها و ظروف شیشه‌ای عالی هستند. دستمال یا حوله یک‌بار مصرف هم می‌تواند عالی باشد.

   یک پیشنهاد: تی‌شرت‌های کاملا نخی قدیمی را که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید، بیرون بیاورید. حالا وقت آن است که از آنها استفاده کنید. این تی‌شرت‌ها کار همان دستمال‌های تمام‌نخ را انجام می‌دهند.

   لینک خرید دستمال نظافت

   روزنامه باطله برای خانه تکانی

   اگر در منزل روزنامه باطله دارید، برای پاک‌کردن شیشه عالی است. نه بخار و مه روی شیشه ایجاد می‌کند و نه ردی از پرز و گردوغبار به جا می‌گذارد.

   اسکاچ یا پد نایلونی

   خانه تکانی نوروز - اسکاچ نایلونی

   حداقل یک بسته پنج‌تایی از آن را بگیرید. هرگز از اسکاچ سیمی برای سطوح صیقلی مانند صفحه اجاق گاز استفاده نکنید.

   به‌راحتی آنها را خش می‌اندازد. این اسکاچ برای تمیزکردن میز پیشخوان، صفحه اجاق‌گاز، درون لوازم آشپزخانه مانند یخچال و فر، سطوح حمام و توالت، ظروف شیشه‌ای و هر چیزی که فکرش را بکنید عالی است.

   تیغه پلاستیکی

   تیغه پلاستیکی برای تراشیدن چیزی مانند شمع از سطوحی مانند میز پیشخوان لازم است. هرگز برای این کار از تیغ فلزی استفاده نکنید زیرا میز را خراش می‌دهد.

   گردگیر

   خانه تکانی نوروز - گردگیر

   دو نوع گردگیر داریم که یکی دسته‌کوتاه است و دیگری دسته‌بلند. گردگیرهای بلند به‌راحتی تارعنکبوت و گردوغبار را از سقف و دیوارها تمیز می‌کنند.

   نوع کوتاه آن برای قسمت‌هایی مانند زیر رادیاتور، پشت یخچال و اطراف مبلمان که دستتان گیر می‌کند، مناسب است. گردگیرها قابل شستشو هستند و کارتان را واقعا راحت می‌کنند.

   لینک خرید گردگیر

   تی

   خانه تکانی نوروز - طی

   تی‌ها برای کف سرامیکی و پارکت یا موزاییک بسیار مناسب هستند. حین خرید تی باید حواستان را جمع کنید چون انواع مختلفی دارد. برخی از آنها با رشته‌های الیاف هستند و برخی دیگر اسفنج دارند.

   برخی از انواع آن لاستیکی هستند و آب را جمع می‌کنند. مدلی از تی که رشته‌های جاذب آب و یک سطل دارد که می‌توانید در آن آب و کف بریزید واقعا کارتان را راحت می‌کند.

   لینک خرید انواع زمین‌شوی

   مسواک و فرچه و برس

   خانه تکانی نوروز - فرچه

   مسواک برای تمیزکردن درزهای باریک مانند درز بین کاشی‌ها و موزاییک‌های حمام و توالت و تمیزکردن دوغاب آنها مفید است. همچنین تمیزکردن ریل پنجره‌ها با مسواک راحت‌تر می‌شود.

   برس برای کشیدن شامپو فرش و تمیزکردن سطح کاشی و موزاییک لازم است.

   فرچه‌های دسته‌بلند برای تمیزکردن توالت و توالت فرنگی کاربرد دارند.

   لینک خرید فرچه

   تمیزکننده مایکروویو

   خانه تکانی نوروز - تمیزکننده مایکروویو

   اگر مایکروویو دارید و تمیزکردن محفظه کوچک آن برایتان سخت است، از این ابزار کارآمد استفاده کنید. این ابزار یک شیء عروسکی است که شبیه یک مادر عصبانی به نظر می‌رسد.

   رون آن را باید تا خطوط مشخص‌شده آب، سرکه و لیمو بریزید و آن را به‌مدت ۵ تا ۷ دقیقه در مایکروویو قرار دهید. لکه‌های درون مایکروویو خیلی راحت شل می‌شوند و شما کافی است آن را پاک کنید. در بازار ایران هم موجود است.

   ابزارهای ساده مانند پیچ‌گوشتی، چکش، انبردست

   خانه تکانی عید نوروز - ابزار تعمیرات

   گاهی در حین خانه تکانی ممکن است لازم باشد پیچی را باز یا سفت کنید یا میخی را از جایی بیرون بکشید یا حتی تعمیراتی جزئی انجام دهید. یک سری ابزارهای ساده را دم‌دست بگذارید.

   بخش سوم: دستگاه‌ها

   آخرین سری از ابزارهای لازم برای خانه تکانی سال نو ، دستگاه‌ها و ابزارهای جانبی آنها هستند. این دستگاه‌ها عبارت‌اند از:

   جاروبرقی

   مسلما بدون جاروبرقی حتی نمی‌توان خانه تکانی عید نوروز را شروع کرد. اگر جاروبرقی با پاکت کار می‌کند، به تعداد کافی از آن تهیه کنید تا لنگ نمانید. اگر لوازم جاروبرقی مانند سری‌ها یا میله آن خراب یا شکسته شده‌اند، حتما یدک آنها را تهیه کنید چون حتما به کارتان می‌آیند.

   لینک خرید جاروبرقی و لوازم جانبی آن

   بخارشو

   خانه تکانی عید نوروز - بخار شو

   بخارشو ضروری نیست، ولی استفاده از آن برای تمیزکردن سنگ‌های آنتیک دیوارها و گردوغباری که لای درزهای آنها هست، برای تمیزکردن پرده‌ها و درزهای مبلمان که تمیزکردن آنها دشوار است و البته برای تمیزکردن کف عالی است.

   اگر امکان تهیه خرید بخارشو برایتان فراهم است، این کار را انجام دهید؛ زیرا با کمک آن، خانه تکانی وقت و انرژی بسیار کمتری از شما می‌گیرد.

   لینک خرید بخارشو

   ماشین لباسشویی

   اگر در منزل لباسشویی دارید و خیلی وقت است آن را سرویس نکرده‌اید، قبل از خانه تکانی این کار را انجام بدهید. مخصوصا اگر حجم شستنی‌هایتان زیاد است، زیرا ممکن است به ماشین فشار وارد شود.

   جمع‌کننده موی حیوان خانگی

   خانه تکانی عید نوروز - جمع‌کننده موی حیوان خانگی از پرز فرش

   اگر حیوان خانگی دارید و در خانه فرش پهن کرده‌اید، احتمالا می‌دانید که حتی جاروبرقی هم نمی‌تواند موهای آنها را از لای پرز فرش بیرون بکشد.

   این ابزار شبیه تی است و دو مخزن دارد که آب تمیز را از آب کثیف جدا می‌کند و فناوری گرمایشی دارد که سریع فرش‌ها را خشک می‌کند. این ابزار هم میکروب‌ها و آلودگی را از بین می‌برد و هم موی حیوانات را جمع می‌کند.

   نازل آن جداشدنی است و می‌توانید پس از اتمام کار آن را بشویید. نوع ساده غلتکی آن هم در بازار موجود است.

   لینک خرید انواع جمع‌کننده مو

   سوالات متداول

   خانه تکانی را از کجا شروع کنم؟ خانه تکانی عید را از دستشویی، حمام و  آشپزخانه شروع کنید که نباز به نظافت بیشتری دارند. سپس نوبت به اتاق‌ها و سالن می‌رسد.

   لیست خانه تکانی عید شامل چه مواردی است؟ لیست خانه تکانی به شما کمک می‌کند سریع‌تر و آسان‌تر کارتان را پیش ببرید. در این مطلب لیست کامل خانه تکانی عید را تهیه کرده‌ایم.

   جمع‌بندی خانه تکانی عید نوروز

   خانه تکانی عید را از  نقاطی شروع کنید که نباز به نظافت بیشتری دارند. به عنوان مثال اول سراغ دستشویی، حمامو  آشپزخانه بروید و سپس نوبت به اتاق‌ها و سالن می‌رسد.

   خانه تکانی عید نوروز خوش بگذرد! حالا شما از تجربیاتی که دارید برایمان بگویید. چه روش‌های کاربردی برای تمیزکردن خانه بلدید که کار خانه تکانی عید نوروز را راحت‌تر کند؟

   منبع:
   {{totalCount}} دیدگاه‌
   {{name.error}}
   {{email.error}}
   {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
   {{commentMessage.error}}

   ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید