نکاتی که پیش از خرید سماور برقی باید بدانید

نکاتی که پیش از خرید سماور برقی باید بدانید
راهنمای مطالعه

  سماور برقی از آن وسیله‌های کاربردی است که در میان خانواده‌های ایرانی طرفدار زیادی دارد. این‌روزها، کتری برقی و چای‌ساز در مدل‌ها و طرح‌های مختلف هم موجودند اما انگار سماور چیز دیگری است. برای همین می‌خواهیم برایتان از نکات لازم برای خرید سماروهای برقی بگوییم.

  سماور برقی و نکاتی که باید برای خریدش بدانید

  سماور برقی یورولکس

  سماورهای برقی از لوازم آشپزخانه بسیار کاربردی برای دم‌کردن چای هستند؛ هم سریع کارتان را راه می‌اندازند و هم چای را خوش‌عطروطعم‌تر دَم می‌آورند. سماورهای برقی با حضورشان کار را راحت‌تر کرده‌اند و دیگر نیازی به گاز، نفت، ذغال و این‌چیزها نیست.

  اجازه بدهید که نگاهی هم به مزایا و معایب سماور برقی داشته باشیم و بعد به سراغ نکته‌های خریدش برویم.

  مزایا سماور برقی

  • استفاده از آنها آسان است
  • تنوع بالایی دارند
  • جای خاصی در فرهنگ کشورهایی مانند ایران، ترکیه، روسیه و... دارند و نوستالژیک هستند.
  • طعم و عطر چایی که در آن‌ها دم می‌شود، مطلوب است.
  • ظرفیتشان خوب است و بنا به نیازتان می‌توانید حجم‌های مختلفی انتخاب و خریداری کنید.

  معایب سماور برقی

  • فقط برای دم‌کردن چای کاربرد دارند و برخلاف کتری برقی کاربردهای مختلف دیگر در آن‌ها وجود ندارد.
  • استفاده از آن‌ها کمی زمان بیشتری نسبت به وسایل دیگر دم‌کردن چای می‌برد.
  • قیمتشان نسبتا بالاست.

  سماور برای مدتی طولانی در روز گرم می‌ماند و اگر زیاد چای می‌نوشید یا رفت‌وآمد به منزلتان زیاد است، همیشه چای در اختیار خواهید داشت.

  محبوب‌ترین انواع سماور برقی را ببینید

  سماور برقی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  سماور برقی

  در خرید سمارو برقی باید حواستان را به نکاتی مهمی جمع کنید تا مدلی متناسب با نیاز و بودجه خود تهیه کنید. چه نکاتی؟

  ترموستات سماورها

  ترموستات موجود در سماورها از مهم‌ترین بخش‌ها هستند. دقت کنید که انواع مختلف چای برای عمل‌آمدن به درجه حرارت‌های متفاوت هم نیاز دارند. باوجود ترموستات می‌توانید به درجه حرارت‌ها و دماهای مختلفی در سماور برسید.

  پس به کیفیت ترموستات سماور دقت داشته باشید و به‌سراغ برندهای معروفی بروید که با ارائه گارانتی به شما درباره کیفیت محصولشان اطمینان‌خاطر می‌دهند.

  قابلیت حرکت

  سماورهای برقی با برق کار می‌کنند و مجهز به پریز هستند اما نمونه‌هایی متحرک از آن‌ها هم وجود دارد. این سماورها باتری دارند و می‌توانید بدون نیاز به سیم، آن‌ها را به‌ هرجا مورد نیاز است ببرید. پس اگر قصد خرید دارید، حتما به این انتخاب هم فکر کنید.

  [related]25[/related]

  شیوه نظافت

  بحث نظافت و تمیزکردن سماور هم مهم است. شستشوی سماور برقی تقریبا مانند کتری است. به‌سراغ مواردی بروید که ساختار ساده‌ای دارند و سرهم‌کردن آن‌ها پس از شستشو وقت‌گیر و دشوار نیست.

  بعضی از سماورها دارای بخش پایینی (جایگاه ریختن آب) پیچیده‌ای هستند و زمانی که قرار است مورد شستشو قرار بگیرند، شما را به‌دردسر می‌اندازند. چرا؟ چون هم به‌سختی جدا می‌شوند و هم به‌سختی دوباره سرهم می‌شوند.

  ایمنی سماور برقی

  دقت کنید که سماور برقی مورد نظرتان ایمنی کافی دارد یا خیر. برای مثال، بخش‌های مرتبط با برق آن در هنگام شستشو خیس نمی‌شوند؟

  آیا المنت گرم‌شونده وسیله پوشش و روکش دارد؟ برق و آب دو دشمن خطرناک‌اند. پس حسابی به ایمن بودن بخش‌های برقی وسیله از تماس با آب دقت داشته باشید.

  توان و قدرت وسیله

  سماور برقی

  زود جوش‌آمدن آب مقوله مهمی در خرید سماور برقی است. به‌طور متوسط قدرت و توان سماورها در حدود ۲هزار وات است؛ یعنی این وسیله‌ها با کتری‌های برقی مدرن قابل‌مقایسه‌اند.

  البته توان سماورها متفاوت است و می‌توانید سماورهایی با توان ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ وات از بازار بخرید. هرچقدر که توان وسیله بیشتر باشد، سرعت جوش‌آمدن و به‌دنبال آن دم‌کردن چای هم بیشتر می‌شود.

  اگر چای‌خوری معمولی هستید و چندان هم برای دم‌کردن چای عجله ندارید، همان سماورهای ۱۵۰۰واتی گزینه‌های مناسب و مطلوبی برایتان خواهند بود.

  وزن و ظرفیت سماور برقی

  سماورها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ برای مثال، پلاستیک یا استیل ضدزنگ. در هر حال، وزن این وسایل از ۲ تا ۳.۵ کیلوگرم است. باید ببنید که ترجیحتان در این زمینه چیست. اگر سماور بسیار سنگین و حجیم باشد، کمی جاگیر می‌شود و جابه‌جاکردن آن هم آسان نخواهد بود.

  ظرفیت سماور هم که باید متناسب با نیازتان انتخاب شود. اگر چای‌خور نیستید یا تعدادتان در خانه یا اداره زیاد نیست، به‌سراغ سماورهای بسیار بزرگ نروید. سماور برقی حدود ۳لیتری برای مصارف اندک کافی‌اند. برای مصارف بیشتر هم می‌توانید به‌دنبال سماورهایی با ظرفیت ۵ لیتر و کمی بیشتر باشید.

  جنس سماور برقی

  سماورها معمولا در سه جنس ساخته و تولید می‌شوند:

  • سماورهای برقی شیشه‌ای
  • سماورهای برقی استیل ضدزنگ
  • سماورهای برقی پلاستیک

  سماورهای پلاستیکی سبک‌اند اما به گواه مشتریان قبلی‌شان، کمی روی طعم خوش چای اثر منفی می‌گذارند و باعث می‌شوند که بوی پلاستیک در چای پیچیده شود. شیشه‌ای‌ها درون وسیله را به شما نشان می‌دهند و استیل‌های ضدزنگ گزینه خوبی از نظر دوام و ظاهر هستند.

  حواستان باشد که فرقی ندارد، جنس سمارو برقی شما از چیست؛ اگر احساس می‌کنید که چایی طعم‌دار در اختیارتان می‌گذارد باید به فکر عوض‌کردنش باشید. طعم‌دارشدن چای در سماور نشان می‌دهد که میان مواد سازنده وسیله و آب جوش فعل و انفعالاتی رخ داده. چنین چیزی اصلا خوب و سلامت نیست.

  جنس دسته‌های سماور

  سماور برقی

  به دسته‌های سماور هم دقت داشته باشید. سماوری که دسته‌های نسوز دارد، گزینه مناسب‌تری برای خرید است. اگر جابه‌جاکردن سماور و دست‌زدن به آن در هنگام داغ‌شدن ممکن نباشد، کارکردن با وسیله برایتان سخت می‌شود.

  قیمت سماور برقی

  سماورهای برقی قیمتی بالای ۱میلیون و۵۰۰هزارتومان دارند. البته این‌روزها، چای‌سازها، کتری‌ها و وسایل دیگر تدارک‌دیدن چای هم ارزان نیستند اما باید بدانید که برای خرید سماور برقی لازم است که نسبتا زیاد هزینه کنید.

  طرح و مدل‌های سماور

  سماورها در طرح‌های متنوعی در بازار موجود هستند. برخی از آن‌ها، بیشتر حالت تزیینی دارند اما کاربرد و استفاده روزانه هم دارند. برای مثال، سماورهای قلم‌کاری‌شده برقی هم در فروشگاه‌ها موجود است. بنابراین، بدانید که دستتان در خرید باز است و بنا به سلیقه‌تان می‌توانید از میان گزینه‌های بازار دست به انتخاب بزنید.

  ویژگی‌های جانبی

  ویژگی‌های جانبی سماورها مانند خاموش‌شدن خودکار را در نظر بگیرید. خاموش‌شدن خودکار ویژگی خوبی است که باعث می‌شود پس از مدت‌زمانی مشخص وسیله خاموش شود. این ویژگی ایمنی وسیله را بالا می‌برد و به صرفه‌جویی در مصرف برق نیز کمک می‌کند.

  در آخر

  سعی کردیم در این مقاله از نکاتی برای خرید سماور برقی برایتان بگوییم. این سماورها برای طرفداران چای گزینه‌هایی دوست‌داشتنی هستند. تنوع مدل و رنگ‌های این محصولات هم باعث شده که با سلایق مختلف بتوانید خریدی مطلوب داشته باشید. شما اهل چای هستید؟ از سماور برقی بیشتر خوشتان می‌آید یا کتری و وسایل دیگر؟ تجربه‌ای در خرید سماورهای برقی دارید که با ما در میان بگذارید؟ [see_also]393[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید