دستگاه میلک شیکر چیست و برای خریدن آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

دستگاه میلک شیکر چیست و برای خریدن آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
راهنمای مطالعه

  میلک شیک نوعی نوشیدنی خنک، غلیظ و خوشمزه است که معمولا با ذائقه بیشتر افراد مخصوصا بچه‌ها جور در می‌آید. شاید شما هم دوست داشته باشید این نوشیدنی را در منزل برای خانواده‌تان تهیه کنید. برای این کار به یک دستگاه میلک شیکر (که در ایران به میلک شیک ساز هم معروف است) نیاز دارید.

  دستگاه میلک شیکر چیست؟

  دستگاه میلک شیکر مخصوص تهیه انواع میلک شیک است. برای تهیه میلک شیک می‌توان از مخلوط‌ کن هم استفاده کرد، اما به دلایلی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت استفاده از میلک شیکر بهتر است. در این مطلب ابتدا به تفاوت بین این دو دستگاه خواهیم پرداخت و سپس نکاتی را که باید قبل از خرید دستگاه میلک شیکر بدانید بررسی می‌کنیم.

  میلک شیکر یا مخلوط‌کن، کدام یک بهتر است؟

   

  دستگاه میلک شیکر - تفاوت اجزای دستگاه با اجزای بلندر

  مخلوط‌کن‌ها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که تیغه‌هایشان برای انجام کارهای مختلفی از جمله خردکردن یخ، خردکردن دانه‌های آجیل، پوره‌کردن سوپ و نظایر آنها مناسب است. اما دستگاه میلک شیکر اصولا برای تهیه‌کردن میلک شیک طراحی شده است. این دستگاه علاوه‌بر تیغه، میله (شافت) بلندی هم دارد که روی آن دیسک‌های کوچکی برای هوا دادن به مواد تعبیه شده است.

  پس از ریختن مواد درون لیوان، دستگاه به سرعت آنها را مخلوط می‌کند و ماده‌ای یکدست و غلیظ شبیه خامه تحویل می‌دهد. برای میلک شیک و نوشیدنی‌هایی که پایه آنها شیر است و می‌خواهیم خامه‌ای و غلیظ باشد، میلک شیکر بهتر از مخلوط‌کننده است. همچنین بیشتر مدل‌های میلک شیکر، لیوان جداشونده دارند؛ بنابراین روند درست کردن میلک شیک را راحت‌تر می‌کنند.

  درست است که قدرت میلک شیکرها کمتر از مخلوط‌کن است، اما این‌طور نیست که کارایی آن کمتر از مخلوط‌کن باشد. برخلاف مخلوط‌کن، میلک شیکر کاربرد دیگری به جز تهیه میلک شیک ندارد، اما همین یک کار را به خوبی انجام می‌دهد.

  قبل از خرید دستگاه میلک شیکر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  قبل از انتخاب و خرید میلک شیکر، ابتدا سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:

  کجا می‌خواهم آن را قرار دهم؟

  بیشتر میلک شیکرها نمای شیک و زیبایی دارند و ابعادشان چندان بزرگ نیست، بنابراین به راحتی می‌توانید آنها روی کانتر (پیشخوان) آشپزخانه قرار دهید. اما اگر به فضای کانتر نیاز دارید و نمی‌خواهید روی آن چیز اضافی قرار دهید، جایی در قفسه‌ها و کابینت‌ها برای آن پیدا کنید. بسته به فضایی که دارید، می‌توانید نوع کوچک یا بزرگ میلک شیکر را انتخاب کنید.

  کدام جنس آن را بخرم؟

  دستگاه میلک شیکر - دستگاه ساخته شده از استیل ضدزنگمیلک شیکرها را معمولا از جنس‌های مختلف یا ترکیبی از آنها می‌سازند. در برخی از آنها استیل، آلومینیوم و پلاستیک به کار می‌رود. بهترین مدل‌های میلک شیکر آنهایی هستند که قطعات آنها از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده‌اند. این مدل‌ها آسان‌تر تمیز می‌شوند و لیوان استیل آنها می‌تواند مدت بیشتری نوشیدنی را خنک نگه دارد.

  قدرت دستگاه میلک شیکر چقدر باید باشد؟

  معمولا برای تهیه میلک شیک نیازی به دستگاه پرقدرتی مانند مخلوط‌کن نیست، زیرا در آن از مواد سخت مانند یخ یا میوه‌های منجمد (که برای اسموتی‌ها معمول است) استفاده نمی‌شود. دستگاه میلک شیکر برای ترکیب و هوا دادن به موادی بر پایه شیر از جمله بستنی طراحی شده است. قدرت یا توان دستگاه‌های میلک شیکر از ۶۵ وات شروع می‌شود و برخی از مدل‌ها حتی تا ۹۰۰ وات هم قدرت دارند. اما این بدان معنا نیست که هر چه دستگاه توان بیشتری داشته باشد، لزوما بهتر مواد را ترکیب می‌کند. در اصل این سرعت دستگاه است که بر درجه غلظت نوشیدنی نهایی تأثیر می‌گذارد.

  [related]7684[/related]

  ظرفیت دستگاه چقدر است و چند عدد لیوان دارد؟

  دستگاه میلک شیکر - میلک شیکر دارای سه لیوان برای مصارف تجاری

   

  پیش از تصمیم‌گیری برای خرید میلک شیکر، به ظرفیت لیوان یا تعداد میلک شیکی که در هر نوبت می‌تواند درست کند توجه داشته باشید. به‌طورمعمول برای چند نفر میلک شیک درست می‌کنید؟ بیشتر میلک شیکرها لیوان‌هایی قابل جداشدن از دستگاه دارند که در هر یک حدود ۷۰۰ میلی‌لیتر نوشیدنی در آن جا می‌گیرد. معمولا برای مصارف خانگی و درست کردن میلک شیک برای جمع خانواده، دستگاه تک لیوانه یا دو لیوانه انتخاب خوبی است؛ زیرا می‌توانید هر بار لیوان را به‌سرعت جدا کنید و یکی دیگر قرار دهید. اما برای اهداف تجاری (مثل کافه یا رستوران) معمولا باید دستگاه‌هایی با ظرفیت ۵ تا ۶ لیوانه بخرید.

  برخی از میلک شیکرها دارای چند لیوان اضافی هستند که برای جمعیت بیشتر مناسب است. بعضی مدل‌ها لیوان‌های مدرج دارند و بیشترین مقدار موادی که می‌توانید در آن بریزید علامت زده شده است. البته این لیوان‌ها معمولا برای سرو کردن نوشیدنی نمای جالبی ندارند. در زیر تصویری از میلک شیکر با لیوان مدرج را می‌بینید.

  دستگاه میلک شیکر - میلک شیکر دارای لیوان مدرج

  سرعت دستگاه میلک شیکر چقدر باشد؟

  هنگام خرید دستگاه میلک شیکر به سرعت آن توجه داشته باشید. برخی از مدل‌های میلک شیکر دارای سیستم دو سرعته، سه سرعته و بالاتر هستند که سبب می‌شود به دلخواه سرعت آن را انتخاب کنید. این میلک شیکرها نسبت به مدل‌های تک سرعته بهتر هستند، زیرا می‌توانید روند کار را به راحتی کنترل کنید.

  دستگاه میلک شیکر سنگین باشد یا سبک؟

  دستگاه میلک شیکر - دستگاه دارای پایه محکم و ضدلغزشوزن دستگاه میلک شیکر از اهمیت زیادی برخوردار است. مدل‌های سنگین‌تر شاید برای جابه‌جایی کمی سخت باشند، اما در جای خود ثابت می‌مانند و در هنگام کار کردن زیاد حرکت نمی‌کنند. بااین‌حال اگر برای هر بار استفاده باید دستگاه را از قفسه یا کابینت خارج کنید و می‌خواهید مدل‌های سبک‌تری را انتخاب کنید، حداقل میلک شیکری را خریداری کنید که پایه سنگینی داشته باشد. پایه سنگین سبب می‌شود دستگاه در هنگام کارکردن از جای خود حرکت نکند و واژگون نشود. برخی مدل‌ها دارای پایه ضدلغزش هستند و خطر سُر خوردن دستگاه از روی کانتر را به حداقل می‌رسانند. در شکل بالا مدلی را می‌بینید که پایه آن به شکلی طراحی شده است که نمی‌لغزد.

  آیا به آسانی تمیز می‌شود؟

  معمولا میلک شیکرها به آسانی تمیز می‌شوند و قطعات پیچیده‌ای ندارند. بااین‌حال مدل‌هایی که قطعات آنها از استیل ضدزنگ ساخته شده است و لیوان قابل جدا شدن دارد راحت‌تر تمیز می‌شوند.

  بودجه‌ام چقدر است؟

  قیمت میلک شیکرها با توجه به توان، ظرفیت و مدل آنها متفاوت است. با توجه به بودجه‌تان می‌توانید قیمت مناسب را در نظر بگیرید.

  کدام برند دستگاه میلک شیکر بهتر هستند؟

  برندهای مختلفی برای دستگاه میلک شیکر وجود دارد که از معروف‌ترین آنها در بازار ایران می‌توان به برند همیلتون بیچ (ساخت امریکا)، سیدو (ساخت ایتالیا)، فیمار (ساخت ایتالیا) و وارینگ (ساخت امریکا) اشاره کرد. برندهای معتبر مسلما کیفیت و ضمانت بهتری دارند. فراموش نکنید میلک شیکری که می‌خرید باید گارانتی داشته باشد. [see_also]7673[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید