خرید مداد رنگی و همه نکات مهمی که باید در این باره بدانید

خرید مداد رنگی و همه نکات مهمی که باید در این باره بدانید
راهنمای مطالعه

  خرید مداد رنگی و غوطه‌ور شدن در حوض نقاشی از آن لذت‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. اما با وجود تنوع برندها، کاربردها و نکات مختلف درباره مداد رنگی در هنگام خرید باید به چه نکاتی توجه داشت؟ برای آشنا شدن با دنیای مداد رنگی‌ها باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید که در این مقاله برای‌تان خواهیم گفت.

  بهترین مداد رنگی ایرانی و خارجی کدام است؟ قبل از خرید پاک کن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ در ادامه شما را با این موارد آشنا خواهیم کرد. پیش از بهترین سایت خرید نوشت افزار را معرفی کرده بودیکم که امکان تهیه انواع لوازم تحریر ارزان و با کیفیت را به شما می‌دهد. 

  راهنمای خرید مداد رنگی و شیرجه زدن در حوض نقاشی

  خرید مداد رنگی

  دوران کودکی را به خاطر می‌آورید؟ یک بسته مداد رنگی می‌توانست تا ساعت‌ها سرگرم‌تان کند. از دفتر و کاغذ تا دیوارهای خانه، جولانگاه نقاش کوچکی بود که از دیدن رنگ‌ها در کنار هم لذت می‌برد. با بزرگ شدن، آن عشق به رنگ‌ها از بین نمی‌رود اما دیگر قرار نیست که آثارتان به گرافیتی‌ها روی دیوار خانه محدود بماند. حالا می‌خواهید مداد رنگی را برای کشیدن نقاشی‌های واقعی به کار بگیرید.

  اصلا شاید می‌خواهید که این کار را به طور حرفه‌ای دنبال کنید. پس لازم است که خرید مداد رنگی را کاملا بشناسید. فرقی نمی‌کند که به دنبال خرید مداد رنگی برای فرزندتان یا هر کودک دیگری هستید یا می‌خواهید به طور حرفه‌ای به دنیای نقاشی بپیوندید شاید هم برای سرگرمی بزرگسالانه‌تان و تمدد اعصاب به دنبال رنگ‌آمیزی رفته‌اید. در هر حال در ادمه نکاتی مهم برای قبل از خرید را با شما در میان می‌گذاریم.

   مداد رنگی حرفه‌ای یا مداد رنگی دانش‌آموزی فرقشان چیست؟

  تولیدکنندگان معمولا مدادهای رنگی را در دو گروه حرفه‌ای و دانش‌آموزی عرضه می‌کنند. تفاوت این دو مدل در چیست؟ مدل‌های آماتوری یا غیرحرفه‌ای و دانش‌آموزی دارای رنگدانه‌های کمتری در هر مداد هستند. رنگدانه‌ها باعث می‌شوند که یک مداد رنگی، پررنگ‌تر باشد. رنگدانه‌ها معمولا به کمک روغن یا موم باعث حفظ بخش رنگی مداد هستند و به صورت مغز در بدنه چوبی آن جای داده می‌شوند. مدادهای رنگی حرفه‌ای، مغز پررنگ‌تری دارند و برای کشیدن خطوط و رنگ‌آمیزی با آنها نیازی به فشار آوردن قلم روی کاغذ نیست. مدادهای آماتوری معمولا ارزان‌تر از حرفه‌ای‌ها هستند.

  کاربرد مداد رنگی را در نظر بگیرید

  باید در هنگام خرید مداد رنگی به کاربردی که برای‌تان دارد، دقت کنید. اگر قرار باشد که از مدادها برای طراحی‌های دقیق و ظریفی استفاده کنید که روی کاغذها و مقواهای خاص کشیده می‌شوند، خرید یک مداد رنگی دانش‌آموزی گزینه مطلوبی نخواهد بود. اما اگر برای مدرسه یا کشیدن نقاشی‌های ساده و رنگ کردن نه چندان حرفه‌ای به دنبال مداد رنگی هستید به سراغ گزینه‌های معمولی و عادی بروید.

  رنگ‌های متنوع یا طیف رنگی محدود؟

  خرید مداد رنگی

  تعداد و طیف مداد رنگی‌ها از چند تا صدها عدد متغیر است. شما به چند عدد مداد و چه طیفی نیاز دارید؟ باید بنا به کاربردی که برای خرید مداد رنگی در نظر دارید، دست به انتخاب مدادی با طیف‌های زیاد و متنوع یا بسته‌ای ساده و با چند رنگ محدود بزنید. اگر بنا باشد که در اثری که قرار است با مدادهای رنگی تولید کنید، طیف‌های رنگی متنوعی را به نمایش بگذارید، خرید تعداد اندکی مداد به طیف محدود برای‌تان کافی نخواهد بود اما اگر هدف بزرگ و خاصی ندارید و فقط از مدادهای رنگی برای رنگ کردن ساده استفاده می‌کنید، خرید یک بسته بزرگ و پرطیف به کارتان نخواهد آمد. ضمن اینکه، گاهی ترکیب رنگ‌ها هم می‌تواند با تولید رنگ‌های تازه به شما کمک کند.

  [related]11997[/related]

  چه تعداد رنگی نیاز دارید؟

  اگر یک فرد مبتدی هستید، خرید مداد رنگی ۲۴ تا ۳۶ رنگ احتمالا برای‌تان کافی خواهد بود. بدیهی است که هر چقدر بسته یک مداد رنگی، پر و پیمان‌تر می‌شود، قیمت آن هم افزایش می‌یابد. البته حق انتخاب با شماست. شاید حتی اگر به طور حرفه‌ای از مداد رنگی استفاده نمی‌کنید هم دل‌تان بخواهد که یک بسته مداد رنگی بزرگ با طیف‌های مختلف بخرید. شاید هزینه آن هم برای‌تان مشکل و محدودیتی ندارد. در این صورت دیگر نیازی به رعایت نکات مختلف نیست. ولی یادتان باشد که برای غیرحرفه‌ای‌ها، یک بسته مداد رنگ کوچک با بسته‌ای بزرگ از مدادها با طیف‌های رنگی متنوع چندان تفاوتی ندارد.

  مداد رنگی مومی بخرید یا روغنی؟

  خرید مداد رنگی

  مداد رنگی‌های نرم معمولا پوشش‌دهی خوبی دارند یعنی برای رنگ کردن یک‌دست یک سطح بزرگ مناسبند و حالت مات دارند. اما مداد رنگی‌های سفت برای رنگ کردن جزئیات بهتر هستند. یعنی بخش‌های ظریف مانند خطوط و طرح‌های باریک. نرم و روان بودن هر مداد رنگی تا حد زیادی به رنگدانه‌های آن وابسته است. این رنگدانه‌ها در صورت زیاد و حجیم بودن در مغز مداد، آن را روان‌تر و پررنگ‌تر می‌کنند و اگر کم‌حجم‌تر اندک‌تر باشند هم مداد را سفت‌تر خواهند کرد. در مغز هر مداد، رنگدانه‌ها به دو طریق یعنی با موم یا روغن در بدنه چوبی قرار می‌گیرند.

  مداد رنگی مومی

  همان‌طور که قبلا هم گفته شد، رنگدانه‌ها در مغز برخی از مدادهای رنگی به کمک موم در کنار هم قرار می‌گیرند. ترکیب کردن رنگ‌ مدادهای رنگی مومی نسبت به مدادهای روغنی ساده‌تر است. این مدادها نرم‌تر هستند و ترکیب رنگی بهتری را نسبت به مدادهای روغنی در اختیارتان می‌گذارند. البته نرمی این نوع از مداد رنگی‌ها، احتمال شکسته شدن‌شان را هم افزایش می‌دهد. نرمی مدادهای رنگی مومی باعث می‌شود تا راحت‌تر هم از سطح کاغذ و مقوا پاک شوند.

  مداد رنگی روغنی

  در مدادهای رنگی روغنی به جای موم برای نگه داشتن رنگدانه‌های مداد در کنار یکدیگر از روغن استفاده می‌شود. این روغن‌ها عموما گیاهی هستند. در ساختار این مدادها هم از موم استفاده می‌شود اما بخش غالب آن روغن است. مقاومت رنگی این مدادها نسبت به آب زیاد است، دیرتر شکسته می‌شوند و مداد رنگی را سفت‌تر و خشک‌تر می‌کنند. ترکیب کردن رنگ‌های مختلف با مدادهای رنگی روغنی هم دشوارتر از ترکیب رنگی با مدادهای مومی است.

  ماندگاری اثر مدادهای روغنی معمولا بیشتر از مدادهای مومی است. البته این موضوع نیاز به امتحان کردن مداد دارد. یعنی باید با مدادهای رنگی‌تان، یک اثر را نقاشی کنید و بعد ببینید که به مرور زمان تا چه حد مانند روز نخست خود باقی می‌ماند. امتحان کردن این موضوع کمی زمان می‌خواهد. ولی به طور کلی، مدادهای مومی معمولا زودتر از مدادهای روغنی پاک می‌شوند و ماندگاری‌شان کمتر از آنهاست.

  نکات تکمیلی درباره خرید مداد رنگی

  خرید مداد رنگی

  • به شکل و فرم مدادهای رنگی هم دقت کنید. برخی از آنها به صورت استوانه هستند، برخی هم در شکل‌های شش ضلعی یا هشت ضلعی طراحی می‌شوند. باید مدادها را در دست بگیرید و ببینید که کار کردن با کدام نوع برای‌تان ساده‌تر است. مدادی بخرید که به انگشتان‌تان فشار وارد نمی‌کند.
  • بعضی از مداد رنگی‌ها بدون قطع درختان و از کاغذها و روزنامه‌های باطله به جای چوب دور مغز مداد ساخته می‌شوند. اگر برای محیط زیست‌تان ارزش قائل هستید حتما در خرید مداد رنگی به این نکته هم دقت کنید.
  • جعبه مداد رنگی هم می‌تواند یکی از موضوعاتی باشد که در هنگام خرید باید به آن دقت کرد. باید ببینید که کار کردن با کدام جعبه و بسته‌بندی برای‌تان مطلوب‌تر است. البته اگر مداد رنگی از هر نظر برای‌تان مطلوب است و فقط با جعبه و بسته‌بندی آن مشکل دارید، نیازی به نگرانی نیست. چون به راحتی می‌توانید مدادها را از بسته بیرون بیاورید و در یک ماگ بریزید یا جعبه‌ای مناسب با سلیقه خود برایش درست کنید.

  در آخر

  خرید مداد رنگی کدام مداد رنگی‌ها برای شما مناسب‌تر است؟ این را دیگر باید خودتان با توجه به نیاز و بودجه‌تان بگویید. اما یادتان باشد که اگر قرار است از مداد رنگی برای کاری حرفه‌ای استفاده کنید، بهتر است دور موارد ارزان و بی‌کیفیت را خط بکشید. به طور کلی، در خرید مداد رنگی به کیفیت اهمیت بدهید. حتی اگر قرار است که بسته مدادهای رنگی را برای کودک‌تان خریداری کنید هم به دنبال کیفیت بهتر باشید. زیرا مدادهای رنگی معمولا تا چند سال با شما همراه هستند و زود خراب و تمام نمی‌شوند. پس بهتر است، جنس خوبی بخرید تا در این مدت نسبتا طولانی با یک بار هزینه، مدام از کیفیتی خوب بهره‌مند شوید. [see_also]13763[/see_also]

  منبع:
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید