راهنمای خرید لوازم هفت سین برای چیدن یک سفره جذاب

راهنمای خرید لوازم هفت سین برای چیدن یک سفره جذاب
راهنمای مطالعه

  در راهنمای خرید هفت سین انواع ظروف ساده و مدرن با جنس میناکاری، ساده و همچنین هفت سین شیشه ای را به شما معرفی می‌کنیم.

  سفره هفت سین یکی از مهمترین ارکان نوروز برای ما ایرانی‌هاست و هر سال سعی داریم آنرا به بهترین و زیباترین شکل ممکن بچینیم. در این مطلب درجه ایده‌هایی برای خرید هفت سین دارد که تهیه وسایل و چیدن آن به شکلی چشم‌نواز را برایتان آسان می‌کند.

  چیدن سفره هفت سین، یکی از رسوم زیبای ما ایرانی‌هاست که شروع سال نو را با آن جشن می‌گیریم. هر کدام از وسایل درون سفره سمبل چیزی است که در نهایت به ما حس خوب زندگی،‌ طراوت و نو شدن می‌دهد. اگر می‌خواهید امسال سفره هفت سین زیبایی بچینید، ایده‌های این مقاله از «درجه» به‌کارتان خواهد آمد.

  راهنمای خرید هفت سین خاص

  خرید هفت سین زیبا

  چیزی به عید نوروز و پایان سال ۱۳۹۹ باقی نمانده و بیشتر مردم  در کنار خانه تکانی عید نوروز نگاهی به خرید هفت سین و لوازم هم دارند. اگر این روزها در پی خرید هفت سین هستید ادامه مطلب را از دست ندهید چون با ایده‌های ارائه شده می‌توانید لوازم سفره را به آسانی تهیه کرده و آنرا به بهترین شکل کنار هم بچینید.

  خرید سفره هفت سین

  برای چیدن لوازم هفت سین می‌توان از پار‌چه‌های زیبا و نقش‌دار استفاده کرد. سفره‌های پارچه‌ای ترمه یا قلمکار، یکی از گزینه‌های عالی برای چیدن لوازم هفت سین است.

  اگر می‌خواهید هفت سین خود را روی میز بچینید، می‌توانید از رومیزی‌های ترمه استفاده کنید. البته انواع رومیزی‌های دیگر از جنس‌های مختلف مانند ساتن هم وجود دارد اما رومیزی و سفره‌های ترمه یا مدل‌های بته‌ جقه‌ای برای هفت سین ایده‌آل هستند و به آن جلوه می‌دهند. هنر بسیاری در این طرح‌های سنتی نهفته است.

  چیدن هفت سین

  اگر نمی‌‌خواهید به هر دلیلی، برای سفره هفت سین خیلی هزینه کنید، می‌توانید از سفره‌هایی استفاده کنید که طرح‌های چاپی با نقش‌های بته جقه دارند. حتی سفره‌های یک‌بار مصرف با طرح‌های چاپی زیبا هم مناسب چیدن هفت سین عید هستند.

  برای خرید سفره یا رومیزی بسته به اندازه و جنس آن، از حدود ۴۰هزار تومان به بالا باید هزینه کنید.

  جدیدترین ظروف هفت‌سین را ببینید

  استند هفت سین

  این روزها برخی به جای سفره هفت سین از استندهای زیبایی که در بازار فروخته می‌شود، استفاده می‌کنند. این استندها در طرح‌های مختلفی تولید شده‌اند که می‌توانید طبق دکوراسیون منزل‌تان، چه سنتی و چه مدرن، یکی از آنها را بخرید.

  خرید سفره هفت سین

  برخی از اسنتدها بدون ظرف مخصوص لوازم هفت سین هستند و البته جای نگهداری آینه و قرآن و شمع هم دارند. برخی دیگر از استندها، علاوه‌بر موارد فوق، خود ظروف هفت‌سین را هم دارند و دیگر نیازی به استفاده ظرف اضافه‌ای برای هفت سین نخواهد بود.

  این استندها با قیمت حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تومان در بازار به‌ فروش می‌رسند.

  [related]33224[/related]

  هفت سین شیشه ای

  استفاده از ظروفی با طرح‌های زیبا برای نگهداری لوازم سفره هفت سین ، جلوه چشم‌نوازی به آن می‌دهد. انواع ظروف چوبی، شیشه‌ای، سفالی، فیروز کوب و جنس‌های دیگر با طرح‌های مختلف در بازار وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. هفت سین شیشه ای ظاهر مدرن‌تری دارد و در اشکال مختلفی به فروش می‌رسد.

  مجموعه ظروف هفت سین معمولا ۶ یا ۷ تکه‌ای هستند و باید آینه و شمعدان را جداگانه بخرید. اما برخی دیگر از مجموعه‌ها، در کنار ظروف، آینه و شمعدان و تنگ ماهی هم دارند. حواستان باشد که که انواع شمع با انواع محتلفی از شمعدان ست می‌شوند.

  جدیدترین هفت سین‌های شیشه‌ای را ببینید

  هفت سین مسی و سفالی

  هفت سین مسی و سفالی هم یکی از انتخاب‌های دیگر است. در نظر داشته باشید که معمولا قیمت ظروف هفت سین مسی ، فیروزه کوب و هفت سین برنزی از مدل‌‌های سفالی بالاتر است.

  قیمت هفت سین مسی

  اگر دوست دارید سفره ترمه با ظروف هفت‌سین یکدست باشد، می‌توانید به سراغ ظروفی بروید که منقوش به طرح‌های بته جقه و نقش و نگارهای سنتی هستند.

  جدیدترین هفت سین‌های سفالی و مسی را ببینید

  تنگ و حوض ماهی

  ماهی قرمز از دیرباز در سفره‌های هفت سین جا داشته‌اند. البته مدتی است فعالان حقوق حیوانات در ایران نسبت به خرید ماهی قرمز و نگهداری آن در شرایط نامناسب اعتراض دارند و معتقدند بهتر است رسم خریدن ماهی‌های قرمز برای سال نو را کنار بگذاریم. اما اگر هنوز هم دوست دارید ماهی قرمز داشته باشید، پس تنگ ماهی مناسبی بخرید و از ماهی قرمز کوچولویتان به‌خوبی مراقبت کنید.

  تنگ‌های ماهی در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. بهتر است تنگ‌های شیشه‌ای و با طرح‌های زیبا بخرید تا علاوه‌بر اینکه ماهی‌تان از پشت شیشه کاملا معلوم شود، نقش و نگارهای روی تنگ هم به سفره‌ هفت سین شما جلوه دهد.

  لوازم هفت سین، تنگ ماهی

  تنگ ماهی از ۴۰هزار تا حدود ۵۰۰۰هزار تومان در بازار وجود دارد و می‌توانید با توجه به سلیقه‌تان یک نمونه از آنها را بخرید.

  حوض ماهی هم انتخاب خوبی برای سفره هفت سین است. در بازار حوض‌های کوچک مخصوص ماهی با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف که گاهی درون‌شان کاشی‌کاری هم شده است، فروخته می‌شود. اگر می‌خواهید جلوه‌ای متفاوت به سفره هفت سین خود بدهید، می‌توانید به‌جای تنگ ماهی، یکی از این حوض‌ها را بخرید.

  لوازم هفت سین، حوض ماهی

  حوض ماهی از حدود ۲۷هزار تا ۲۰۰هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. البته غذای خشک ماهی هم فراموش نشود که در بسته‌بندی‌های مختلف فروخته می‌شود.

  همچنین اگر تمایلی به خرید ماهی قرمز ندارید، می‌توانید استند ماهی قرمز مخصوص سفره هفت سین بخرید. این نوع استند با داشتن طرح زیبای تنگ ماهی و خود ماهی‌های قرمز، حس و حال زیبایی به سفره هفت سین می‌دهد.

  این نوع استندها و همچنین استندهای تزیینی دیگر مخصوص سفر هفت سین (مانند استندهای طرح گاو، سمبل سال جدید ۱۴۰۰) در قیمت‌های مختلف از ۲۰هزار تا ۱۰۰هزار تومان در بازار عرضه می‌شوند.

  آینه و شمعدان

  آینه نماد دوری از بدی‌ها و شمع هم نشانه روشنایی و فروغ است و سال‌هاست این دو در خرید هفت سین جای خود را باز کرده‌اند. می‌توانید آینه و شمعدان‌ها را از یک طرح و جنس بخرید یا هر کدام از آنها را جداگانه و با طرح‌های مختلف انتخاب کنید.

  خرید سفره هفت سین

  البته باید آینه‌ای بخرید که با اندازه سفره هفت سین‌ شما هماهنگی داشته باشد. مثلا، در صورت خرید هفت سین کوچک، نیازی نیست آینه یا شمعدان‌های بزرگی داشته باشید و همچنین گذاشتن آینه کوچک روی سفره‌های بزرگ، اصلا جلوه‌ای ندارد.

  در بازار، آینه و شمعدان‌های متفاوتی با طرح‌های زیبای هفت سین وجود دارد که می‌توانید نوع دلخواه‌ خود را بخرید. البته برخی از این آینه و شمعدان‌ها، رحل قرآن هم دارند.

  آینه و شمعدان طرح هفت سین از قیمت‌های زیر ۲۰۰هزار تومان به بالا فروخته می‌شود.

  تخم‌مرغ رنگی

  خرید سفره هفت سینتخم‌مرغ که نشانه باروری است در سفره هفت سین جای ویژه‌ای دارد. تخم‌مرغ‌ها را معمولا رنگ می‌کنند و روی سفره می‌چینند. اما اگر فرصت رنگ کردن تخم‌مرغ ندارید، می‌توانید حین خرید هفت سین نوع مصنوعی آن را تهیه کنید.

  تخم‌مرغ‌های رنگی و تزیینی متفاوت از جنس‌های مختلف مانند سفالی و پلاستیکی و البته در طرح‌های مختلف با قیمت‌های نسبتا ارزان وجود دارد که می‌توانید با خرید آنها سفره هفت سین شما را زیباتر از همیشه کنید.

  خرید هفت سین

  سین‌های هفت‌سین عبارت‌ا‌ند از سیب، سبزه، سمنو، سرکه، سیر، سماق و سنجد که می‌توانید آنها را از بازار تهیه کنید. البته از سین‌های دیگر مانند سنبل و سکه هم استفاده می‌شود.

  [related]33225[/related]

  سبزه

  سبزه هفت سین نشان از تولد دوباره و سرسبزی و خرمی است. معمولا روزهای آخر سال مردم با کاشت دانه‌های مختلف، مانند جو، گندم، ماش، عدس و غیره، سبزه‌های زیبایی درست می‌کنند و آنها را روی سفره هفت سین می‌گذارند.

  در بازار طرح‌های مختلفی، مانند طرح‌های عروسکی وجود دارد که آماده کاشت بذر هستند. می‌توانید با خرید این عروسک‌ها، سبزه‌های عروسکی بانمکی داشته باشید.

  خرید هفت سین ۰ سبزه

  البته گلدان‌های زیبا که مناسب سفره هفت سین باشند هم در بازار وجود دارد و می‌توانید آنها را تهیه کرده و سبزه‌های زیبای خود را درون آنها درست کنید.

  سکه و سین‌های دیگر

  خرید هفت سین - سکه

  برای تکمیل سفره هفت‌سین‌تان باید از بقیه سین‌ها غافل نشوید. برخی از این سین‌ها مانند سکه، گل سنبل، سیب و سیر را هم می‌توانید به صورت نمونه‌های مصنوعی‌ که به‌زیبایی تزیین شده‌اند از بازار بخرید.

  سکه‌های مبارک باد در طرح و اندازه‌های مختلفی تولید شده است که می‌توانید آنها را تهیه کرده و روی سفره بگذارید. سکه در واقع نماد فراوانی و ثروت است.

  از دیگر اجزاء سفره هفت سین که صدها سال است به سفره هفت سین اضافه شده، قرآن کریم و البته اشعار حافظ است. بزرگترها موقع سال تحویل برای افزایش برکت زندگی چند سوره از قرآن را برای اهالی خانه می‌خوانند و با اشعار حافظ به استقبال سال نو می‌روند.

  کتاب قرآن کریم در طرح و اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارد که با توجه به رحلی که خریده‌اید یا همراه با آینه و شمعدان‌تان داشته‌اید، یکی از آنها را انتخاب کنید.

  کلام آخر

  امیدوارم با مطالعه این مقاله، ایده‌های خوبی برای خرید هفت سین و چیدن و تزیین سفره پیدا کرده باشید. خوشحال می‌شویم از تجربه‌های زیبای خود هم برای ما بگویید. درجه پیشاپیش سال نو را به شما همراهان تبریک می‌گوید. [see_also]33223[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید