راهنمای خرید بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست

راهنمای خرید بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست
راهنمای مطالعه

  در این مقاله به بررسی بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست می‌پردازیم و به شما کمک می‌کنیم تا با در نظر گرفتن فاکتور نیاز به سایه، نگهداری آسان و قیمت مناسب، گیاه دلخواهتان را انتخاب کنید.

  فارغ از اینکه گیاهان آپارتمانی ارزان‌قیمت یا گرانقیمت هستند، شامل انواع مختلفی می‌شوند و پیش از این تعدادی از بهترین گیاهان آپارتمانی گلدار، گیاهان با رشد سریع و مقاوم را به شما معرفی کردیم. گروه دیگری از این گیاهان، سایه دوست نام دارند و همانطور که از نام آنها پیداست می‌توان از آن‌ها در محیط‌هایی با نور کم نگهداری کرد.

  گیاهان سایه دوست برخلاف بسیاری از گیاهان که به نور آفتاب یا خرید لامپ رشد گیاه نیاز دارند، در نور کم مقاوم هستند و سایه را ترجیح می‌دهند. این گیاهان نور مستقیم خورشید را دوست ندارند و باید در محیطی قرار بگیرند که فقط نور غیرمستقیم به آن‌ها بتابد.

  نور برای گل و گیاه عنصری حیاتی است و وجود آن باعث تیره‌ و شادا‌ب‌تر شدن رنگ گیاه و کاهش احتمال بیمار شدن آن می‌شود. بااین‌حال بسیاری از افراد به علت زندگی در محیط آپارتمان‌ها، آنچنان که باید به نور دسترسی ندارند و ترجیح می‌دهند گیاهان آپارتمانی سایه دوست داشته باشند.

  اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی چند مورد از بهترین گیاهان سایه دوست بپردازیم.

  بهترین گیاهان سایه دوست

  ۱. گیاه سانسوریاگیاهان آپارتمانی سایه دوست

  گیاه آپارتمانی سانسوریا که در زبان انگلیسی آن را با نام «Sansevieria trifasciata» می‌شناسند، یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست است. گیاه سانسوریا گیاهی بسیار بی دردسر است و مراقبت از این گیاه بسیار آسان است. این گیاه را به دلیل رنگ راه راه آن و شباهتش به پوست مار، گیاه ماری نیز می‌نامند.

  این گیاه می‌تواند حتی بدون چند هفته توجه نیز، با برگ‌های راه راه خود، شاداب به نظر برسد و به رشد خود ادامه دهد. گیاه سانسوریا قدرت بالایی در تحمل نور کم، بی‌آبی، خشکی و آفت دارد. این گیاه می‌تواند تا ۹۰ سانتی متر هم رشد کند. دمای هوای موردعلاقه برای سانسوریا، دمای سرد و متوسط است. این گیاه رشد آهسته‌ای دارد و از گیاهان سایه دوست معروف است.

  سانسوریا نیاز چندانی به آبیاری ندارد و باید پس از خشک شدن خاکش، این گیاه را آبیاری کرد. آبیاری مداوم ممکن است باعث پوسیدگی این گیاه شود. سانسوریا همچنین نیاز به کود چندانی هم ندارد. گیاه سایه دوست سانسوریا یک تصفیه‌کننده عالی برای هوای خانه است و بسیاری به دلیل مقاومت بالای این گیاه، از آن در سرویس‌های بهداشتی هم استفاده می‌کنند.

  مشاهده تصاویر و قیمت انواع سانسوریا

  ۲. گیاه کالاتیا

  گیاهان آپارتمانی سایه دوست

  کالاتیا یکی دیگر از بهترین گیاهان سایه دوست است که برگ‌های رنگارنگ و ظاهر جذابی دارد. این گیاه برای رشد تنها به نوری متوسط نیاز داشته و در نور کم، بهترین عملکرد خود را نشان می‌دهد.

  کالاتیا با برگ‌های رنگارنگش با قرار گرفتن در هر اتاقی فضا را تبدیل به یک مکان دوست داشتنی می‌کند. کالاتیا در نور متوسط تا کم به خوبی رشد می‌کند و برای این که شاداب‌تر باشد،گاهی نیاز به رطوبتی ثانویه دارد.

  نام علمی گیاه سایه دوست کالاتیا «Calathea Triostar» است و این گیاه را می‌توان در هر نقطه از خانه که گیاهان دیگر نمی‌خواهند در آن قرار بگیرند نیز نگه‌داری کرد. این گیاه حتی در سالن‌های تاریک هم عملکرد خوبی دارد و احساس می‌کند در بهترین حالتش قرار دارد. از آنجایی که گیاه کالاتیا به رطوبت علاقه‌مند است، برای ایجاد رطوبت ثانویه گاهی می‌توان آن را در حمام نگه‌داری کرد. اما توجه داشته باشید که محیط حمام به شدت داغ نباشد و رطوبتی مطلوب داشته باشد.

  گیاه سایه دوست کالاتیا همچنین به خاک همیشه مرطوب نیاز دارد. برای آبیاری این گیاه از آب تصفیه شده استفاده کنید؛ زیرا این گیاه به آب سنگین حساس است. مشاهده رنگ پریدگی روی گیاه کالاتیا به این معناست که بیش از حد در معرض نور بوده و باید مکانش را عوض کنید. همچنین بهتر است این گیاه را با برگ‌های بزرگ و سبز خریداری کنید.

  ۳. گیاه آگلونما

  آگلونما از بادوام‌ترین گیاهان سایه دوست آپارتمانی است و در نور کم بهترین رشد را دارد. گونه‌‌های با رنگ سبز تیره از این گیاه، یک گزینه بسیار مناسب برای مبتدیان است و در سایه به خوبی رشد می‌کند.

  آگلومنا گیاهی حساس به سرما است و در زمستان نباید به آن زیاد آب داد. همچنین نیاز دارد در محیطی گرم و مرطوب نگه‌داری شود. این گیاه در صورت مراقبت می‌تواند ماندگارترین گیاه خانه شما باشد. آگلومنا یکی از گیاهان منتخب ناسا از نظرتصفیه هواست. این گیاه با ظاهر ساده و زیبای خود، گزینه مناسبی برای هر محیطی از خانه مانند اتاق، میز کار و پذیرایی است.

  میزان نیاز این گیاه به نور، از طریق رنگ برگ‌هایش قابل تشخیص است. گیاه آگلومنا با برگ‌های تیره و سبزتر، به نور کمتر و گیاه آگلومنا با برگ‌های روشن‌تری مانند صورتی و نارنجی، به نور بیشتری نیاز دارند. آگلومنا نیز مانند سایر گیاهان سایه دوست نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و برای سالم‌ ماندن برگ‌ها، باید آن را در سایه نگهداری کرد.

  مشاهده تصاویر و قیمت انواع گیاه آگلونما

  ۴. گیاه شامادورا

  گیاهان آپارتمانی سایه دوست

  گیاه شامادورا که با نام انگلیسی Parlour Palm و نام علمی Chamaedorea elegans شناخته می‌شود، به نخل شامادورا هم معروف است. این گیاه از خانواده Arecaceae بوده و خاستگاه اصلیش جنوب کشور مکزیک و گواتمالا است. شامادورا از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست محسوب می‌شود.

  در فصل تابستان لازم است که شامادورا هفته‌ای دو بار و در فصل زمستان، پنج روز یک بار آبیاری شود. با این حال بهتر است بسته به محیط نگهداری گیاه در خانه، گیاه را بعد از اینکه خاکش خشک بود آبیاری کرد. این گیاه نباید هفته‌ای بیش از سه بار آبیاری شود زیرا سبز خشک می‌شود. همچنین بعد از آبیاری، حتما باید آب را از منافذ زیر گلدان خارج کرد.

  نخل شامادورا از بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست است و با برگ‌های سبز تیره و ساقه‌های روشنش، ظاهری ظریف و زیبا دارد. این گیاه به علت تحمل سایه و نیاز کمی که به نور دارد، از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. بیش از ۱۰۰ گونه از انواع شامادورا وجود دارد. طول انواع شامادورا، بسیار متفاوت است و در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۲ متر مشاهده می‌شود.

  بهترین میزان نور برای این گیاه سایه دوست، نور متوسط است. بهتر است که نخل شامادورا را در نزدیکی پنجره یا اتاق‌های پر نور قرار ندهید؛ چون این گیاه تاریکی و سایه را بیشتر دوست دارد. همچنین اگر دسترسی به هیچ نوری نداشتید، می‌توانید از نور لامپ هم برای نور دهی به شامادورا استفاده کنید.

  مشاهده تصاویر و قیمت انواع گیاه شامادورا

  ۵. گیاه فیتونیا

  گیاهان آپارتمانی سایه دوست از بهترین گیاهان سایه دوست آپارتمانی همچنین می‌توان به فیتونیا اشاره کرد. این گیاه که جزو خانواده Acanthaceae محسوب می‌شود، دارای دو گونه است که از گیاهان چند ساله خزنده با برگ‌های زینتی تشکیل شده است. فیتونیا را که عصب گیاهی نیز می‌نامند، برگ‌های تخم مرغی شکلی به طول پنج سانتی‌متر تشکیل داده است. برگ‌های این گیاه معمولا به رنگ سبز معمولی با رگبرگ‌های سفید، ارغوانی ، صورتی یا قرمز است که به برگ یک حالت مشبک می‌دهد. فیتونیا یکی از بهترین گیاهان خانگی بالارونده نیز محسوب می‌شود و با برگ‌های جالب و رنگارنگ خود، گیاهی محبوب برای زیبایی خانه است. نگهداری فیتونیا به دلیل این که رطوبت دائمی را دوست دارد، کمی سخت است و نیاز به مراقبت بالایی دارد. فیتونیا در جنگل‌های بومی پرو و زیر سایه گیاهان دیگر به وفور یافت می‌شود. بنابراین لازم است که در محیط آپارتمان نیز این گیاه را از نور مستقیم آفتاب دور نگه داشته و در محلی که سایه است قرار دهید. در غیر این صورت نور بیش از حد باعث سفید شدن برگ‌ها و محو شدن رگه‌های صورتی گیاه فیتونیا می‌شود. مشاهده تصاویر و قیمت انواع گیاه فیتونیا

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید