خودرو صفر بخریم یا دست دوم؟ مزایا و معایب ماشین صفر در برابر کارکرده

خودرو صفر بخریم یا دست دوم؟ مزایا و معایب ماشین صفر در برابر کارکرده
راهنمای مطالعه

  اگر بخواهید یک ماشین جدید بخرید ترجیح شما کدام است؟ خودرو صفر یا کارکرده؟ هم خودرو صفر جذابیت‌ها و معایب خود را دارد و هم خودرو کارکرده می‌تواند برای خریدار سود و در عین حال ضرر به دنبال داشته باشد. در ادامه مزایا و معایب خودرو صفر و کارکرده را بررسی می‌کنیم تا ببینیم خرید کدام یک می‌تواند برای مشتری مزایا و سود بیشتری به دنبال بیاورد.

  خودرو صفر بخریم یا کارکرده؟

  از دیرباز قاعده بر این بوده که اگر توان مالی اجازه بدهد همه مشتریان یا لااقل اکثر قریب به اتفاق آنها خرید خودرو صفر و جدید را بر نمونه‌های کارکرده و دست دوم ترجیح می‌دهند. اما شرایط نامطلوب اقتصادی کشور باعث شده خودرو از یک کالای مصرفی به ابزار سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

  در نتیجه دیگر نمی‌توان به‌راحتی روی خرید خودرو صفر حساب باز کرد چرا ممنوع بودن واردات خودرو و عدم ورود مدل‌های اقتصادی وارداتی با قیمت خودروها را به صورت نجومی افزایش داده و بسیاری دیگر نمی‌توانند روی خرید خودروهای صفر کیلومتر، حتی ارزان‌ترین انواع آن که شامل پراید و تیبا می‌شود حساب چندانی باز کنند.

  خودرو صفر یا کارکرده

  اینجاست که اگر از خود بپرسید خودرو صفر یا کارکرده بخریم، خرید خودرو دست دوم می‌تواند به گزینه کارآمدتر برای شما و عموم این دسته از مشتریان تبدیل شود.

  البته بسیاری از خریداران که توان مالی بهتری دارند نیز سر دو راهی خرید خودرو صفر یا کارکرده در بعضی مواقع خواهند ماند؛ چرا که معمولا با بودجه این دسته از افراد می‌توان یک خودرو صفر کیلومتر معمولی خرید و یا در عوض با کنار گذاشتن ملاک صفرکیلومتر بودن، به‌طرف خرید ماشین‌های کارکرده اما از برندهای معتبرتر با توان فنی بهتر و کیفیت ساخت بالاتر رفت.

  به عنوان مثال اگر کسی قصد خرید خودرو صفر کیلومتر با بودجه حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان را داشته باشد، می‌تواند به سراغ دنا پلاس صفر کیلومتر به عنوان یکی از مدل‌های معرفی شده در فهرست بهترین ماشین ایرانی برود.

  اما با این میزان بودجه در زمان نگارش این مطلب یعنی خرداد ۱۴۰۱ می‌توان گزینه‌های کارکرده نظیر چری آریزو ۵ توربو و یا کیا سراتو سایپا دست دوم را خریداری کرد‌. حالا به نظر شما دنا پلاس صفر بیشتر ارزش خرید دارد یا سراتو و چری آریزو ۵ توربو دست دوم؟

  دنا پلاس

  بنابراین در چنین مواقعی بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند که خرید خودرو صفر کیلومتر را کنار بگذارند و یک ماشین بهتر اما دست دوم را تهیه کنند که هم جایگاه اجتماعی بالاتری به آنها بدهد و هم از لحاظ کارکرد، آپشن­‌ها، طراحی بیرونی و داخلی و دیگر موارد مزایای بیشتری نسبت به یک ماشین صفر کیلومتر داشته باشد.

  مزایا و معایب خرید خودرو صفر کیلومتر

  در ادامه مبحث خرید خودرو صفر یا کارکرده به نکات مثبت و منفی این بحث اشاره می‌کنیم. اگر بخواهیم به‌صورت فهرست‌وار مزایا و معایب خرید یک ماشین صفر کیلومتر را بیان کنیم، باید موارد زیر را به اطلاع شما برسانیم.

  مزایای خرید خودرو صفر کیلومتر

  1. صفر کیلومتر بودن و هزینه نگهداری کمتر

   اولین مزیت خرید یک خودرو صفر کیلومتر، همان صفر کیلومتر بودن و یا اصطلاحاً خشک بودن ماشین است. در توضیح این قضیه باید اشاره کنیم که خودرو همچون بسیاری از دستگاه‌های مکانیکی دیگر در اثر کارکرد دچار استهلاک می‌شود و با توجه به گرانی قطعات یدکی و هزینه تعمیرات، این استهلاک در طول زمان می‌تواند هزینه‌های زیادی به مالک خودرو تحمیل کند.

   خودرو صفر کیلومتر حداقل تا حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر بدون ایراد اساسی و صرفا تعویض قطعات مصرفی نظیر شمع‌ها، تسمه دینام، تسمه تایم و سرویس روغن موتور به کار خود ادامه دهد.

   بنابراین معمولا تا ۱۵۰ هزار کیلومتر هیچ دردسر خاصی توسط خودرو صفر کیلومتر برای مالک به وجود نمی‌آید.

   خودرو صفر یا کارکرده

   البته باید به این نکته اشاره کنیم که کیفیت محصولات تولید داخل در سال‌های اخیر روند نزولی را طی کرده و متأسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که نمونه‌های صفر کیلومتر با ایرادات و دردسرهای بیشتری در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند که همین موضوع باعث می‌شود خرید برخی مدل‌های کارکرده دردسر و هزینه نگهداری کمتری برای افراد ایجاد کند. البته این مسئله آنچنان فراگیر نیست و نباید هم باشد.

   2. نو بودن همه چیز

   وقتی خودرو صفر کیلومتر می‌خرید همه چیز نو و جدید است و بوی تازگی می‌دهد. این مورد برای بسیاری از افراد خوشایند بوده و جزو آرزوهای بسیاری از مشتریان محسوب می‌شود. بعلاوه مطمئن هستید شما اولین خریدار این خودرو بوده و می‌توانید روی نحوه آب بندی و کلیه جزئیات خودرو از ابتدا نظارت داشته باشید.

   1. برخورداری از ضمانت و گارانتی

    معمولاً خودروهای صفر کیلومتر حداقل دارای ۲ دو سال یا ۴۰ هزار کیلومتر و حداکثر دارای ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر گارانتی هستند که در این مدت خیال مالک از بابت تعمیرات غیرمنتظره و خرابی احتمالی برخی قطعات راحت خواهد بود.

    البته کیفیت گارانتی و شرکت ارائه‌دهنده آن نیز بسیار مهم است، چرا که برخی خودروسازان و یا نمایندگی‌ها ممکن است سعی کنند با توسل به برخی ماده و تبصره‌ها از ارائه گارانتی به محصولاتشان تا حد امکان خودداری کنند. هرچند که این اتفاق کمتر می‌افتد اما احتمال آن وجود دارد و بنابراین شرکت و برند ارائه‌دهنده گارانتی نیز در این میان دارای اهمیت بالایی خواهد بود.

    [related]38386[/related]

    معایب خرید خودرو صفر کیلومتر

    1. قیمت بالا

     همان‌طور که اشاره کردیم امروز خودروهای صفر کیلومتر در بازار ایران قیمت بسیار بالایی دارند که باعث می‌شود دست بسیاری از مشتریان خصوصا جوان‌ترها از خرید این خودروها کوتاه بماند؛ بنابراین تنها افراد با درآمد مالی بالاتر قادرند خودروهای صفر کیلومتر بخرند و لازم است که بودجه نسبتا بیشتری را برای این قضیه در نظر بگیرند.

     خودرو صفر بخریم یا دست دوم

     در عین حال اگر بخواهید یک خودرو مشابه کارکرده تهیه کنید، قطعا با بودجه کمتر می‌توان به سراغ مدل‌های نسبتا تمیز در بازار رفته و آنها را خرید. با این حساب قیمت بیشتر و نیاز به بودجه بالا، از نقاط ضعف خودروهای صفر کیلومتر هستند.

     1. افت قیمت بیشتر

      یکی از موارد مهم در مقایسه خودرو صفر با کارکرده این است که اگر یک ماشین صفر کیلومتر تصادف کند و یا مثلاً یک سال از عمر آن بگذرد، معمولا افت قیمت بالاتری را تجربه خواهد کرد.

      اگر تجربه رانندگی زیادی ندارید و به تازگی گواهینامه گرفته‌اید یا جای شلوغی زندگی می‌کنید؛ امکان وقوع تصادف‌ بالاست، بنابراین سراغ مدل‌های کارکرده و حتی رنگ‌شده بروید که دچار افت قیمت بر اثر تصادف نمی‌شوند.

      مزایای خرید خودرو دست دوم

      1. نیاز به بودجه کمتر

       اگر بخواهید یک خودرو دست دوم بخرید مسلما انتخاب‌های بیشتری با میزان بودجه ثابت پیش روی شما قرار خواهد گرفت. به‌عنوان مثال اگرچه یک خودرو تیبا صفر کیلومتر حدود ۲۰۰ میلیون تومان قیمت دارد اما حتی با ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌شود نمونه‌های کارکرده این مدل از بهترین خودرو ایرانی را در بازار خرید؛ بنابراین اقتصادی بودن و نیاز به بودجه کمتر مهم‌ترین مزیت خودرو دست دوم به شمار می‌رود.

       1. افت قیمت کمتر

        خودروهای کارکرده کمتر با مشکل افت قیمت مواجهند و میزان افت بهای آنها با گذشت سال‌ها کم و کمتر می‌شود؛ بنابراین از این جهت افراد با توان مالی کمتر بهتر است خودرو دست دوم خریداری کنند.

        خودروهای دست دوم در مواردی مثل هزینه بیمه نیز نیازمند بودجه کمتری خواهند بود و با مبلغ کمتر بیمه خواهند شد.

        1. امکان خرید ماشین‌های خارجی با امکانات رفاهی بیشتر

         در مقایسه خودرو کارکرده با صفر کیلومتر بحث خرید از برندهای معتبر بسیار مهم است. برای مثال شما به جای کوییک اتوماتیک با قیمت حدود ۳۰۰ میلیون تومان که از لحاظ فنی به جز گیربکس تفاوتی با تیبا ندارد، می‌توانید یک ام جی ۳ کارکرده بخرید.

         ام جی ۳ با امکانات بهتر، پرستیژ و طراحی جذاب‌تر، ایمنی بسیار بالاتر، عملکرد فنی بهتر و هندلینگ بسیار مطلوب‌تر از همه نظر در مقایسه با کوییک برتر خواهد بود. تنها نکته منفی آن این است که در مقابل کوییک صفر کیلومتر باید ام جی ۳ کارکرده مدل ۲۰۱۵ خرید که از آن زمان دچار استهلاک شده است.

         ام جی

         البته بسیاری از خودروهای معتبر کارکرده وارداتی و خارجی در مقایسه با تولیدات صفر کیلومتر داخلی کیفیت بهتر و استهلاک کمتری دارند که این مورد برای کوییک و ام جی ۳ تا حد زیادی صدق می‌کند.

         معایب خرید خودرو کارکرده

         1. استهلاک بیشتر و هزینه نگهداری بالاتر

          خودرو دست دوم به دلیل آن که هزاران کیلومتر کارکرده و به‌تدریج دچار استهلاک شده است، در مقایسه با یک خودرو صفر کیلومتر استهلاک بیشتری دارد و احتمال خرابی آن بالاتر است.

          بنابراین هزینه نگهداری و دردسرهایی مثل مراجعه به تعمیرگاه در خودروهای کارکرده بیشتر از خودروهای صفر کیلومتر بوده و مالک خودرو باید جدال بیشتری با تعمیرکاران، لوازم یدکی فروشان و اعصاب خود داشته باشد.

          هرچند مجدد باید تاکید کنیم متأسفانه کیفیت برخی محصولات داخلی در حال حاضر چندان مطلوب نیست و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از تحویل خودرو صفر، برخی از خریداران باید گاه‌وبیگاه برای تعمیر ماشین به نمایندگی خود مراجعه کنند.

          1. احتمال تصادفی بودن و بروز عیوب دردسرساز

           حین خرید خودرو کارکرده احتمالا با نمونه‌های تصادفی بازسازی شده هم مواجه خواهید شد. گاهی اوقات تشخیص نمونه‌های تصادفی کمی دشوار است و این امکان وجود دارد که این نمونه‌ها را به‌جای خودرو سالم به مشتری از همه‌جا بی‌خبر بفروشند.

           هرچند وجود مراکز معتبر خرید و فروش خودرو و همچنین کارشناسان معتمد و متخصص در این زمینه، ریسک خرید خودرو کارکرده را تا حد زیادی کاهش داده اما این مسئله همچنان در بحث خرید خودرو کارکرده می‌تواند رخ بدهد.

           خرید خودرو دست دوم

           جدا از بحث کلاه‌برداری در فروش خودروهای تصادفی، اگر یک نفر با آگاهی کامل نسبت به خرید خودرو تصادفی به‌ویژه ماشین‌هایی که شاسی آنها دچار ضربه، شکستگی و جوشکاری شده، اقدام کند ممکن است خودرو دچار معایبی مثل عدم تنظیم صحیح شاسی هنگام بازسازی باشد و در نتیجه ایراداتی مثل لاستیک‌سایی، عدم تنظیم مناسب فرمان، گیج زدن خودرو و عدم استحکام کافی شاسی و... در آن به وجود بیاید.

           معمولاً چنین ایراداتی اگر به‌واسطه شاسی تصادفی ایجاد شود، یا قابل‌رفع نیستند یا به‌سختی و با هزینه زیاد می‌توان آنها را تعمیر کرد که در هر دو مورد دردسر زیادی برای مالک به وجود خواهد آمد.

           برای اطمینان از شرایط ماشین مورد نظر می‌توانید از خدمات بهترین سایت‌های کارشناسی آنلاین خودرو استفاده کنید.

           جمع بندی خودرو صفر بخریم یا کارکرده؟

           در پایان مطلب خودرو صفر یا کارکرده بخریم باید تاکید کنیم که مسلما خرید خودرو صفر کیلومتر در صورت برخورداری از توان مالی نسبت به گزینه‌های دست دوم ارجحیت دارد. در غیر این صورت حین خرید خودرو کارکرده باید از کارشناسان و متخصصان خبره و البته معتمد کمک گرفت تا بهترین گزینه در میان ماشین‌های کارکرده را خریداری کرده و بیشترین بهره را برد. [see_also]41063[/see_also]

           تهیه شده در: درجه
           {{totalCount}} دیدگاه‌
           {{name.error}}
           {{email.error}}
           {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
           {{commentMessage.error}}

           ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید