خوشبو کننده خودرو و نکات مهمی که باید قبل از خرید آن بدانید

هیچ‌کس بوی بدی که معمولا درون خودروها به دلایل مختلف مانند، انتشار بوی غذا، دود سیگار، قهوه و … می‌پیچد را دوست ندارد. بهترین راه حل، استفاده از خوشبو کننده خودرو است. در این مقاله از «درجه»، نکاتی برای خرید خوشبو کننده خودرو ارائه داده‌ایم تا هنگام خرید بتوانید خوشبوکننده مناسبی تهیه کنید.  

خوشبو کننده خودرو دقیقا چیست؟

خوشبوکننده، معطر

خوشبو کننده خودرو، وسیله‌ای است که باعث می‌شود فضای داخل خودرو خوشبو و خوش‌عطر شود. این محصول دقیقا مانند محصولات خوشبوکننده فضای داخل خانه عمل می‌کند و دقیقا به همان منظور تولید می‌شود و تنها فرق آن این است که به جای خانه، در وسیله نقلیه‌تان استفاده می‌شود.

با استفاده از خوشبوکننده مناسب خودرو می‌توان از شر بوی بد درون خودرو خلاص شد. خوشبوکننده‌ها باعث می‌شوند که هر خودرو، حتی ارزان‌ترین آن، شیک و دوست‌داشتنی به‌ نظر آید.

امروزه در بازار صدها نوع خوشبوکننده در شکل و بوهای مختلف به فروش می‌رسد. اما دو نوع اصلی خوشبوکننده هوای خودرو وجود دارد. یک نوع از آنها فقط معطر هستند و با انتشار بوی خوش، فضا را خوشبو می‌کنند و نوع دیگر به صورت خنثی‌کننده عمل کرده و بوی بد محیط را کاملا حذف می‌کند.

پس از خرید خوشبو کننده می‌توانید آن را در مکان دلخواه خود از جمله، دریچه کولر (سیستم تهویه هوا)، پشت آینه دید عقب یا روی داشبورد نصب کنید.

روش کار خوشبو کننده خودرو چگونه است؟

مولکول‌های معطر درون خوشبو کننده‌ خودرو دایما در هوا منتشر می‌شوند. هر چه هوای بیشتری درون خود در جریان باشد، خوشبوکننده سریع‌تر بوی خوش خود را منتشر می‌کند و هوای خودرو معطر می‌شود.

تمام خوشبوکننده‌ها از انواع خوشبو کننده خودرو آویز یا مناسب نصب روی دریچه کولر گرفته تا نوع پارچه‌ای، قوطی ژله‌ای یا خوشبوکننده‌هایی که حاوی زغال چوب بامبو هستند، به یک روش کار می‌کنند. اما اسپری‌های خوشبوکننده به روش دیگری استفاده می‌شوند. می‌توانید محتویات آنها را به درون هوای خودرو اسپری کنید. در این حالت مولکول‌های اسپری خوشبوکننده با ذرات بد هوای خودرو ترکیب می‌شود و بلافاصله بوی خوشی به مشام‌تان می‌رسد.

روش استفاده از خوشبو کننده خودرو کدامند؟

استفاده از این محصول بسیار راحت است. تنها کاری که باید انجام دهید، قرار دادن خوشبوکننده در مکان مناسب است و پس از آن صبر کنید تا خوشبوکننده فعالیت خود را شروع کند. البته برخی از خوشبوکننده‌ها مانند نوع گیره‌دار که به دریچه کولر متصل می‌شود را باید ابتدا اندکی فشار دهید تا شروع به کار کند.

مراقب مقدار مصرف شده خوشبوکننده باشید. پیش از تمام شدن خوشبو‌کننده، یک خوشبوکننده دیگر آماده داشته باشید تا هرگز خودرو بدون خوشبوکننده هوا نماند.

 آیا خوشبو کننده خودرو حساسیت ایجاد می‌کند؟

برخی از افراد به بیشتر یا تمام خوشبوکننده‌ها حساسیت دارند و برخی از افراد هم به دلیل مشکلات شدید ریوی نمی‌توانند از این خوشبوکننده‌ها استفاده کنند. خوشبوکننده هوای خودرو برای این افراد مضر است و نباید از آن استفاده کنند. اما اگر شما مشکل حساسیتی یا ریوی ندارید، این خوشبوکننده‌ها برایتان ضرری ندارند و البته سمی هم نیستند.

دوام خوشبو کننده خودرو چقدر است؟

دوام خوشبوکننده‌ها را نمی‌توان افزایش داد. اگر خوشبوکننده‌تان مدت زمان طولانی باقی می‌ماند، بنابراین آن کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد و بویی از خود منتشر نمی‌کند.

تنها راه حل برای بالا بردن دوام خوشبوکننده، قرار دادن آن در مکانی، مانند جعبه داشبورد است که هوا به خوبی در آن جریان نداشته باشد. بدین ترتیب می‌توانید اندکی از سرعت تمام شدن آن پیشگیری کنید که البته باز هم چندان تفاوتی ندارد. برای برطرف کردن بهتر این مشکل، موقع خرید خوشبوکننده هوای خودرو  نوع باکیفیت آن را بخرید تا دوام بالایی داشته باشد.


حتما بخوانید: وسایل نظم دهنده خودرو و معرفی ۶ مدل ارزان و کاربردی

راهنمای خرید خوشبو کننده خودرو

خوشبوکننده، راهنمای خرید

پیش از خرید این محصول باید به چند نکته که در ادامه به آنها اشاره شده است، توجه کنید. چنانچه این موارد را در ذهن داشته می‌توانید محصول مناسبی بخرید.

۱. انتخاب نوع خوشبو کننده

اولین چیزی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید، نوع خوشبوکننده است. می‌توانید نوع خنثی‌کننده بوی بد یا نوع منتشرکننده بوی خوش به درون هوا را انتخاب کنید. هر نوع از این محصول را که انتخاب کنید، نتیجه‌اش خوشبو شدن هوای داخل خودروی‌تان است. مثلا، اگر حیوان خانگی دارید و می‌خواهید از بوی بد آن خلاص شوید، با خنثی‌کننده بوی بد می‌توانید مشکل بوی آزاردهنده را از ریشه حل کنید. همچنین اگر دوست دارید، علاوه بر تمیز شدن هوای خودرو، آن را خوشبو و معطر کنید، می‌توانید از نوع رایحه‌دار و معطر آن بخرید.

البته اگر سیگاری هستید و هوای داخل خودرو  پر از دود سیگار می‌شود، بهتر است از هر دو نوع خوشبوکننده تهیه کنید. خوشبوکننده هوای نوع خنثی‌کننده بو می‌تواند ذرات بد دود سیگار را حذف کند و خوشبوکننده نوع معطر، هوا را خوشبو می‌کند. بدین ترتیب هوای داخل خودرو به سرعت خوشبو می‌شود.

۲. نوع خوشبو کننده از نظر نصب

خوشبوکننده، لیوانی

با توجه به محل قرار گرفتن خوشبوکننده هوای خودرو می‌توانید نوع مناسب را تهیه کنید. می‌توانید از انواع گیره‌دار آن برای نصب روی دریچه کولر بخرید. همچنین انواع خوشبو‌کننده هوای خودرو به شکل آویز وجود دارد که در طرح‌های مختلفی مانند درخت‌های کاج یا قلب تولید شده است. می‌توانید این نوع خوشبوکننده‌ها را پشت آینه دید عقب خودرو نصب کنید تا نه‌تنها هوای خودرو معطر شود، بلکه به عنوان نوعی وسیله تزئینی در خودرو به‌کار رود.

نوع گیره‌دار این خوشبوکننده‌ها هم که روی دریچه کولر نصب می‌شوند، عالی هستند. زیرا وقتی روی سیستم تهویه هوا باشند، بوی خوش و معطر آنها سریع‌تر در هوای داخل خودرو منتشر می‌شود. اگر مدل‌های فوق را دوست نداشتید، می‌توانید از کیسه‌های پارچه‌ای که حاوی توپ‌های منتشر کننده بوی خوش هستند یا اسپری‌های خوشبوکننده و مدل‌های دیگر که به وفور در بازار دیده می‌شود، استفاده کنید. همچنین برخی از خوشبوکننده‌ها به شکل لیوان تولید می‌شوند که بتوان آن را روی نگهدارنده‌های فنجان چای یا قهوه قرار داد.

۳. نوع رایحه خوشبو کننده

هنگام خرید خوشبوکننده به نوع رایحه و عطر آن هم توجه کنید و خوشبوکننده‌ای بخرید که رایحه آن دلپذیر باشد. محبوب‌ترین خوشبوکننده‌ها، رایحه‌ای همچون بوی درخت کاج، مرکبات و گل‌های مختلف دارند. خوشبوکننده هوای خودرو با رایحه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از میان آنها، نوع دلخواه خود را تهیه کنید.

۴. دوام و هزینه

هنگام خرید خوشبوکننده هوای خودرو باید به کیفیت آن و البته هزینه آن هم توجه کنید. خوشبوکننده‌های باکیفیت معمولا با دوام هستند. شما می‌توانید با هزینه‌ای مناسب، خوشبوکننده خوبی تهیه کنید.

کلام آخر

امیدواریم با توجه به نکات فوق، خوشبوکننده هوای خودروی مناسبی بخرید.


در ادامه بخوانید: با ۱۵ وسیله ضروری خودرو برای والدین آشنا شوید
۱ دیدگاه
  1. محمد می‌گوید

    چقدر بد توضیح دادید. با خوندن این مطلب چیز زیادی که کاربردی باشه دست ادم رو نمیگیره

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.