با این ۸ ترفند عطر تقلبی را تشخیص دهید

با این ۸ ترفند عطر تقلبی را تشخیص دهید
راهنمای مطالعه

  بازار لوازم آرایشی پر از عطرهای تقلبی است. همیشه سودجویانی هستند که گنجشک رنگ می‌کنند و جای قناری می‌فروشند! اما با چند ترفند ساده می‌توانید در تشخیص عطر تقلبی استاد شوید. این مطلب «درجه» کمک‌تان می‌کند تا فریب فروشندگان شارلاتان را نخورید.

  ۱. به سلفونِ کشیده‌شده روی جعبه دقت کنید

  هر عطری، اصل یا تقلبی، در جعبه عرضه می‌شود. منتها بسیاری از ما تنها به آب‌ورنگ جعبه دقت می‌کنیم! درحالی‌که بعضی عطرهای تقلبی به‌قدری ناشیانه کپی شده‌اند که صرفا از روی جعبه می‌توان به اورجینال نبودن‌شان پی برد.

  سلفونِ کشیده‌شده روی جعبه باید کیپ باشد. وقتی فروشنده جعبه آکبند را دست‌تان داد، فرصت خوبی برای چک‌کردن سلفون جعبه است. اگر احیانا دیدید که سلفون کیپ جعبه نیست، اندکی درنگ کنید. گاهی پیش می‌آید که سلفون جعبه عطرهای تقلبی شُل‌ووِل است و جعبه داخل سلفون لَق می‌خورد. لبه‌های چسب‌کاری‌شده سلفون را هم در سروته جعبه چک کنید. اگر لبه‌ها به‌طرز ناصاف و غیرمتقارنی روی هم چسبانده شده باشند، نشانه شک‌برانگیزی است.

  برای تشخیص عطر تقلبی جنس سلفون هم راهنمای خوبی است. در بسته‌بندی عطرهای اورجینال از سلفون شیشه‌ای و کاملا صاف استفاده می‌شود. بنابراین درصورت مشاهده سلفون‌ کدر یا چروک‌خورده جا دارد به اصالت کالا شک کنید.

  ۲. کیفیت و ظرافت ساخت جعبه را بررسی کنید

  تشخیص عطر تقلبی از روی طراحی جعبه

  عطرهای تقلبی از لحاظ کیفیت و ظرافت ساخت جعبه به‌پای عطرهای اورجینال نمی‌رسند. مثلا در این تصویر شاهد یک نمونه تقلبی عطر زنانه دِیزی از برند معروف مارک جاکوبز هستید. روی جعبه اورجینال این عطر دایره طلایی داخل گل‌های سفید دقیقا در مرکز هر گل چاپ شده است!

  به‌علاوه یادتان باشد که در بسته‌بندی عطرهای اورجینال از مقواهای باکیفیت استفاده می‌شود. اگر احیانا جعبه عطری زیادی سست و نازک بود، تقلبی‌بودنش بعید نیست. ضربه‌گیرهای مقوایی داخل جعبه را هم ببینید. این ضربه‌گیرها باعث می‌شوند شیشه عطر داخل جعبه لَق نخورد و براثر ضربه آسیب نبیند. برندهای معتبر ضربه‌گیرهای داخل جعبه را از مقواهای کلفت می‌سازند و کاملا قالب خود شیشه برش می‌زنند تا شیشه عطر به‌راحتی و بدون هیچ زوری درون ضربه‌گیر بنشیند.

  ۳. نوشته‌های روی جعبه و شیشه را از لحاظ اشکالات تایپی و گرامری چک کنید

  تشخیص عطر تقلبی از روی نوشته‌ها

  نوشته‌های روی جعبه و شیشه راهنمای خوبی برای مچ‌گیری هستند. تصویر بالا نمونه تقلبی عطر دیزی است که از روی نحوه تایپ اسم برند به‌راحتی می‌توان فهمید. اگر خوب دقت کنید، می‌بینید که حروف تایپ تروتمیزی ندارند. خصوصا حروف I و Y داد می‌زنند که این عطر اورجینال نیست!

  پس اگر برایتان مهم است که عطر تقلبی گیرتان نیفتد، کمی حوصله کنید و علاوه‌بر نوشته‌های روی شیشه نوشته‌های پشت و روی جعبه را هم بخوانید. چنانچه به غلط املایی یا اشکال گرامری برخوردید، بدانید که عطر تقلبی دست‌تان داده‌اند. انتظار ندارید که برندهای معتبر با آن همه نظارتی که روی تولیدات‌شان صورت می‌گیرد چنین گافی بدهند؟!

  ۴. شماره سریال ته شیشه را با روی جعبه مطابقت دهید

  تشخیص عطر تقلبی از روی نوشته‌ها

  شماره سریال عطرهای اورجینال معمولا روی شیشه حک می‌شود. در عطرهای اورجینال کمتر می‌بینیم که شماره سریال محصول به‌شکل برچسب ته شیشه چسبانده شده باشد. شماره سریال روی شیشه باید با شماره سریال روی جعبه یکی باشد.

  قرارگیری اطلاعات در ته شیشه به‌شکل کج‌وکوله مثل تصویر بالا نشانه دیگری حاکی از تقلبی‌بودن است. نوشته‌ها نه در خط راست واقع‌اند و نه در مرکز!

  [related]6497[/related]

  ۵. به ساخت شیشه و رنگ عطر خوب دقت کنید

  تشخیص عطر تقلبی از روی شیشه

  شیشه عطرهای اورجینال ساخت تروتمیزی دارد. جنس شیشه باید صیقلی و بدون پستی‌بلندی یا حباب باشد. اما شیشه عطرهای تقلبی معمولا ساخت کم‌کیفیت و تقریبا زمختی دارد و حتی گاهی به‌جای شیشه از پلاستیک استفاده می‌شود. مثلا در تصویر بالا درز شیشه کاملا توی چشم می‌زند. درحالی‌که قسمت درز در شیشه اورجینال دیزی تا این حد واضح و نمایان نیست! یادتان باشد برندهای معتبر برای خوش‌ساختی شیشه اهمیت زیادی قائل‌اند.

  چک‌کردن درپوش شیشه یادتان نرود. درپوش عطرهای اورجینال بدون هیچ ایرادی کیپ بسته می‌شود و ضدنشت است. بررسی شفافیت و رنگ مایع عطر را هم از قلم نیندازید. هیچ ذره‌ای نباید در مایع عطر شناور یا ته‌نشین شده باشد.

  ۶. روی پیچیدگی و ماندگاری رایحه عطر کمی تأمل کنید

  تشخیص عطر تقلبی از روی رایحه کار هر کسی نیست. اما اگر از شامه تیزی در احساس لایه‌های عطر برخوردار باشید، این هم روش خوبی برای تشخیص عطرهای تقلبی است.

  عطرهای اورجینال با روایح پیچیده و چندلایه فرمولاسیون می‌شوند. لایه‌های بویایی عطرهای اورجینال در سه طبقه شامل نُت آغازی، نت میانی و نت پایه باهم می‌آمیزند و هر لایه به ترتیب زمانی قابل‌حس خواهد بود. به این معنی که رایحه عطر از زمان اسپری‌کردن تا زمانی که جذب پوست شود، به‌تدریج تغییر می‌کند و درنهایت با روایح موجود در نت پایه روی بدن می‌نشیند. این درحالی است که عطرهای تقلبی تک‌بعدی‌اند و در عرض مدت کوتاهی پس از استفاده بی‌بو می‌شوند.

  ۷. روی ترکیبات به‌کاررفته در فرمولاسیون عطر دقیق شوید

  همان طور که گفتیم، عطرهای اورجینال فرمولاسیون پیچیده‌ای دارند. در فرمولاسیون عطرهای اورجینال آمیزه‌ای از روایح طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود. اما عطرهای تقلبی و ارزان معمولا بیشتر با روایح مصنوعی ساخته می‌شوند و به همین دلیل از پیچیدگی چندلایه عطرهای اورجینال که با مجموعه‌ای از روایح طبیعی ایجاد می‌شود برخوردار نیستند.

  ۸. قیمت دلاری عطر را چک کنید

  خواهشا اگر دیدید که فروشنده‌ای عطرهای برندهای لاکچری را با قیمت‌های باورنکردنی به شما پیشنهاد می‌دهد، به‌جای ذوق‌کردن به صداقت فروشنده شک کنید!

  البته که قیمت همیشه نشانه کیفیت نیست. عطرهای پایین‌رده باکیفیت هم داریم. گاهی هم فروشگاه‌ها ممکن است به‌دلیل انبارگردانی قیمت‌ها را بشکنند. منتها این مورد در ایران، آن هم برای کالایی مثل عطر، کمتر پیش می‌آید.

  در شرایط حاضر که اغلب فروشندگان کالاهایشان را به قیمت دلار روز می‌فروشند، چک‌کردن قیمت دلاری عطر روش خوبی برای تشخیص عطر تقلبی است. همین که قیمت دلاری هر عطری را با قیمت پیشنهادی فروشنده مطابقت دهید، کم‌وبیش دست‌تان خواهد آمد که تا چقدر اختلاف قیمت غیرطبیعی و مشکوک است. به این ترتیب می‌توانید حداقل دست فروشندگانی را که با شگرد قیمت سعی در فروش کالاهای تقلبی دارند، بخوانید.

  سخن پایانی برای تشخیص عطر تقلبی

  امیدواریم با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم، دیگر به دام عطرهای تقلبی نیفتید. برای خرید عطر اورجینال فقط و فقط به فروشگاه‌ها و فروشندگان معتبر مراجعه کنید و از دست‌فروشی‌ها عطر نخرید. البته ناگفته نماند که برخی افراد چون خرید عطرهای اورجینال برندهای معروف و گران در توان‌شان نیست، اتفاقا خودشان از خرید نمونه تقلبی و ارزان‌قیمت برندهای لوکس استقبال می‌کنند. اما آیا استفاده از عطرهای اورجینال ارزان بهتر از خرید نمونه‌های تقلبی عطرهای لاکچری نیست؟ شما چه نظری دارید؟  [see_also]6550[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید